close
close

7 Aralık 2020

1323

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamile olup da hiç belirti yaşamayanlar, Hamilelik belirtilerini taşımayanlar için yazdığımız bu yazı sizi birçok konuda bilgi sahibi yapacaktır.

Hamileyim Ama Belirtileri Taşımıyorum

Hamileyim Ama Belirtileri Taşımıyorum

Regl gecikmesi yaşadıktan sonra eczaneden edindiğiniz gebelik testlerinden alarak, hamile olduğunuzu öğrenmişseniz tebrikler! Artık siz de anneliğe ilk adımı atmış bulunuyorsunuz. Fakat hamilelik testi pozitif sonuçta çıkmasına karşın vücudunuzda hiçbir hamilelik belirtisi göremiyorsanız bu durum size oldukça kaygılandıracaktır. Genel olarak bakıldığında birçok kadın hamileliğin ilk haftalarında birtakım hamilelik belirtileri taşımaktadır. Bu belirtilerden en çok bilineni regl döneminizin gecikmesidir. Fakat belirtmek gerekir ki regl döneminin gecikmesi, hamile olduğunuzun kesin belirtisi değildir ve her kadında bu gecikme birden fazla sebep taşıyabilir. Tüm hamilelik belirtilerini öğrenmek için hamileliğin ilk belirtileri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Şayet hamileliğinizi kesinleştirdikten sonra, kendinizde hiçbir hamilelik belirtisini gözlemlemiyorsanız bunun sebeplerini yazımızın devamında öğrenebilir ve kafanıza takılan soruların cevabını alabilirsiniz.

4 ila 5 haftalık bir anne adayı iseniz, hamilelik belirtilerini taşımıyor olmanız oldukça normaldir. Birçok hamilelik belirtisi, hamileliğin 6.haftasından sonra kendini gösterir. Hamileliğinizin 6.haftası bittikten sonra da hala hiçbir hamilelik belirtisi göremiyorsanız, kendinizi şanslı görmelisiniz. Sabah bulantısı gibi erken hamilelik belirtileri, birçok gebe kadının şikayet ettiği ortak belirtilerdendir. Eğer hamileliğinizi düzenli bir şekilde takip etmek istiyorsanız hafta hafta hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

“Hamileyim ancak hiç belirti taşımıyorum” diyen hamile bayanların unutmamaları gereken şey, hamilelik süreci her kadında farklı yaşanabilir ve her kadın birbirlerinden farklı gebelik belirtilerini gözlemleyebilir. Bazı kadınlar çok rahat bir gebelik geçirir. Sabah bulantısı, kusma, aşerme gibi sıklıkla görülebilen sorunlarla karşılaşmazlar. Bazı kadınlar ise bütün hamilelik belirtileri ile karşı karşıya gelebilir ve zor bir hamilelik dönemi geçirebilirler.

Fakat bilmeniz gereken bir etken daha, bazı hamilelik belirtilerini gösteriyor olabilirsiniz ancak bu belirtiler size normal görünüyordur. Enerjinizin artması, cinsel dürtü hissetmeniz gibi belirtilerin aslında hamilelik belirtilerinden olduğunu anlamayabilirsiniz.

Hormonlar her vücutta farklı davranışlar gösterir. Fakat sigara kullanan biriyseniz ve hamile kaldıysanız, sigara kullanımına bağlı olarak geç belirtiler görebilirsiniz.

Ne Yapabilirim?

Şayet hamilelik belirtilerimi yaşamak istiyorum diyorsanız 1 veya 2 hafta daha beklemenizde fayda var. Bu süre sonunda mutlaka belirtileriniz kendini gösterecektir. Bununla beraber içinizi rahatlatmak için doktorunuzdan ultrason taraması talep edebilirsiniz. Gebeliğin 9.haftasında veya 10.haftasına girmiş iseniz doktorunuz doppler ultrason ile bebeğinizin kalp atışlarını gözlemleyebilecektir.

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Hamileliğinizde bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsanız birtakım belirtiler yaşayabilirsiniz. Eğer aşağıda sunmuş olduğumuz belirtilerden herhangi birini kendi vücudunuzda fark ederseniz, mutlaka doktorunuza görünün.

  • Bulanık görmeye başlama
  • Baldır üzerinde sıcak, ağrı hissi
  • 24 saatten fazla devam eden yüksek ateş
  • Alt karın bölgesinde ani, şiddetli ya da sürekli ağrı veya kramp sorunu
  • Vajinal kanama ya da lekelenme görme
  • Şiddetli ve devamlı baş ağrısı
  • Bebeğin bir gün boyunca kıpırdamaması
  • 24 saatten uzun süren ishal, bulantı veya kusma şikayeti

Hamilelik belirtilerini taşımamak ya da hamilelik hissini duymamak, birçok hamile kadında görülebilen durumlardan biridir. Bebeğiniz karnınızda büyüyecek ve yakında varlığını tüm sıcaklığı ile size hissettirecektir.