close
close

5 Aralık 2020

397

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, İkiz gebeliklerde beslenme nasıl olmalıdır? İkiz gebeliklerde vitamin ihtiyaçları nelerdir? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız ikiz gebeliklerde beslenme başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

İkiz Gebelikte Beslenme

İkiz Gebelikte Beslenme

İkiz gebelik, anne adaylarının olması gerekenin üstünde emek harcamalarının gerektiği hamileliktir. Tekli gebeliklerde bebeğin gelişimi açısından ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin karşılanması ne derece önemliyse, ikiz gebeliklerde bunlar iki kat daha önem taşır. Sağlıklı beslenebilmesi amaçlanan anne adayı için ikiz gebelikte beslenme programları hazırlanırken özellikle dört ana maddenin alımının önemliliği göz önünde bulundurulur. Bu 4 temel maddenin eksikliği özellikle ikiz gebelik yaşayan anne ve bebekler için ciddi riskler taşır. Bunlar; kalsiyum, demir, protein ve Omega 3'dür. Saydığımız bu dört maddenin hamilelik sürecinde bebeğin gelişim aşaması için son derece önemli taşıdığından yeterli miktarda alımı şarttır.

İkiz Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı

Hamilelik döneminde kalsiyumun yeterli miktarda alınmaması, uzun vadede hem anne hem de bebekler için ciddi kemik rahatsızlıklarına sebep olabilir. 28. Hafta itibari ile anne adayının kalsiyum tüketimine özellikle dikkat etmesi şarttır. Beslenme programı oluşturulurken ikiz gebelik sahibi anne adayının günlük 2 bardak süt ve en az 50 gram peynir tüketmesi önceliği dikkate alınmalıdır. Anne adayı süt içmekte zorlanıyorsa yoğurt veya kefir tüketerek kalsiyum alımını sağlamaya çalışmalıdır.

İkiz Gebeliklerde Demir İhtiyacı

Tüm hamileler için ciddi riskler barındıran demir eksikliği, ikiz gebeliklerde en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Doktorların verdiği demir ilaçlarıyla beraber anne adayının da beslenme programında dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

  • Demir açısından zengin sayılan yumurtalar, kırmızı etler, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler günlük beslenme programı içerisinde mutlaka tüketilmelidir.
  • Anne adaylarının türettiği besinlerdeki demir emilimi, C vitamini barındıran besinlerle eş zamanlı yapıldığında artış göstermektedir. Bu sebeple de yemeklerin yanında bolca C vitaminli salatalar veya doğal meyve suları tercih edilmelidir.
  • İkiz gebelik bekleyen anne adaylarının çay ve kahve tüketimi beslenme programından tamamen çıkarılmalıdır. Çay ve kahve içerdikleri kafein miktarından dolayı demir emilimini en aza indirecektir. Demir eksikliği yaşayan anne adaylarının hamilelik sürecinde çay ve kahve tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.

İkiz Gebelikte Protein İhtiyacı

Hamilelikte bebeklerin zihinsel ve fizyolojik gelişimi açısından kesinlikle önem taşıyan protein ihtiyacı hayvansal ya da bitkisel protein kaynaklarından elde edilebilir. Fakat hayvansal besinlerin protein miktarı daha fazla olduğundan özellikle kırmızı et, yumurta, balık ve süt tüketimi tercih edilmelidir. Bunlarla beraber baklagiller de bitkisel protein kaynakları açısından önem taşır.

İkiz Gebelikte Omega-3 İhtiyacı

Anne karnındaki bebeklerin zihinsel gelişimleriyle beraber kalp ve göz gibi organların gelişimi için de göz ardı edilmemesi gereken takviyelerden biri de Omega-3'tür. Anne adayının haftada en az 2 kez balık tüketmesi oldukça önemlidir. Ancak balık tüketimiyle ilgili olarak, balığın içerdiği cıva miktarına dikkat edilmelidir.  Anne adaylarının hamilelik döneminde cıva oranı fazla balıklar tüketmeleri onların ve bebeklerinin sağlığı için risk taşımaktadır. Balık tüketemeyen anne adaylarının bunun yerine badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişleri belirli miktarda tüketmeleri Omega-3 almalarına yardımcı olacaktır.