close
close

7 Ocak 2021

1662

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelik döneminde adet görülür mü? Ne zaman hamile kalınır? Ovülasyon dönemi hakkında bilgiler vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız ilişkiden sonra adet olunursa hamile kalınır mı? başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

İlişkiden Sonra Adet Olunursa Hamile Kalınır Mı?

İlişkiden Sonra Adet Olunursa Hamile Kalınır Mı?

İlişki sonrası adet olunursa hamile kalınır mı sorusu çoğu kadının merak ettiği sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun net bir cevabını bulmak ise zordur. Bunun nedeni ise her kadının aynı hormonel dengeye ve genetiğe sahip olmamasıdır. Bu nedenle metabolizmaya bağlı sebeplere göre de yumurta dönemi değişir. Metabolizmanın bu dengesi nedeni ile de her kadında aynı ve rutin bir yumurtlama döngüsü gerçekleşmez. Kadın fizyolojisine göre yaklaşık 72 saate kadar spermler canlı bir şekilde faaliyete devam eder ve vajinada işlevlerini sürdürebilirler. Bazı kadınlarda regl dönemleri kısa sürer ya da regl dönemi lekelenmeler yaşanır. Bu lekelenmeler sırasında korunmasız bir şekilde cinsel ilişki yaşanırsa kişi hamile kalabilir. Buna ek olarak ovülasyon dönemine daha birçok günün kaldığı düşünülerek adet sonrası hemen korunmasız cinsel ilişki yaşanması da istenmeyen gebeliklere sebebiyet verebilir. İlişki sonrasında hemen duş almanız ya da banyo yapmanız hamilelik riskini azaltabilir. Daha fazla bilgi için hamile kalmak için ilişkiden ne kadar sonra duş alınmalı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Üreme çağında olan bir kadının hamile olabilmesi için yumurtlama döneminin içerisinde olarak korunmasız bir şekilde cinsel bir ilişki yaşaması gerekmektedir. Kadınların genellikle yumurtlama denilen ovülasyon dönemleri bir adet döneminin bitişinin ardından gelen 14. Güne tekabül etmektedir. Korunmasız cinsel ilişki yolu ile vajinaya giren sperm 3 güne kadar vajina içerisinde canlı kalabildiğinden hamilelik mümkün olacaktır. Buna rağmen bir sonraki regl döneminin gelmesi ve adet kanamalarının başlaması kadının hamile olmadığı sonucunu verir. Bunun açıklaması ise zaten kanama gelmesinin vajinanın kendini kalınlaştırıp duvarını koruması ile hamileliğe kendini hazırlaması ve bunun oluşmaması nedeni ile kanayarak bu yumurtanın atılmasıdır. Yumurtanın kendini atması ile dönemin bittiği ve sonraki bir regl dönemine kadar beklenmesi gerektiği ifade edilir. Buna rağmen resmi bir bilgi olmasa da çok nadir karşılaşılan bir durum bulunur. Bu duruma göre adet dönemi içerisinde girilen korunmasız cinsel ilişki sonucunda da hamile kalınabilmektedir.

Hamilelik Döneminde Adet Olunur Mu?

Hamilelik döneminde kadının adet olması mümkün bir durum değildir, fakat bu gibi semptomlar ile karşılaşan istisna durumlar olabilir. Hamilelik sürecinin başında salgılanmaya başlanan bir hormon sebebi ile adet dönemleri durmaya başlar ve hamilelik süreci boyunca devam etmez. Buna ek olarak, regl döneminin gecikmesi nedeni ile öncelikli olarak hafif bir kanama ya da lekelenme ile bazı kanamalar meydana gelebilir. Birçok kadın tarafından bu kanama adet kanaması olarak değerlendirilse de embriyonun rahme yerleşmesi ile hamilelik sürecinin başlamasına delalet etmektedir. Bu durum haricinde ekstra bir kanama durumu olursa bunun birçok sebebi olacağından uzman bir doktora başvurulmasını tavsiye ederiz.

Adet Dönemi Öncesi Veya Sonrası Hamile Kalınabilir Mi?

Kadının regl döneminden hemen önceki bir sürede hamile olabilme şansı oldukça düşüktür. Adet döngüleri her kadında aynı değildir. Bazı kadınlar hormonel durumlar sebebi ile belki de 6 aya kadar regl olmazken bazıları ise her ay düzenli şekilde olmaktadır. Bu nedenle döngüleri düzenli kadınların, ovülasyon dönemi kanama yaşanmadan kısa bir süre önce meydana gelir. Bu süre içerisinde yumurta aktif ve bebek için uygun bir haldedir. Yumurtlama günü ne kadar uzaksa hamilelik riski de o kadar azalır. Regl döneminden sonra da hamile kalınabilir. Adet kanamasının bitmesi ile beraber, ovülasyon dönemine geçilir. Spermler vajinada 3 ile 5 gün arasında kalabildiği için ovülasyon dönemine yaklaştıkça kadının hamile kalma olasılığı da artar. Adet dönemi bittiğinden itibaren ovülasyon ve yumurtanın döllenmesi sebebi ile hamilelik bu sebep ile başlayabilir.