close
close

12 Mart 2021

219

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamilelikten nasıl korunulur ? Hamile kalmamak için neler yapılır? Hamilelikten korunma yöntemleri nelerdir?  vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız kadın korunma yöntemleri başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Kadın Korunma Yöntemleri

Kadın Korunma Yöntemleri

Cinsel hayatında hamile kalmayı planlamayan ve hamilelikten korunmak isteyen pek çok kişi kendilerine uygun gördükleri korunma yöntemlerini tercih ederler. Korunma yöntemleri sırasıyla:

 • Doğum kontrol hapları
 • Doğum kontrol iğneleri
 • Spiral (Kadın Rahim içi koruma)
 • Erkek ve kadın kondomları
 • Doğal korunma yöntemleri (Geri çekilme gibi)
 • Vasektomi (Erkeğin tüp bağlatması)
 • Tüp ligasyonu (Kadının tüp bağlatması)
 • Sperm yok ediciler
 • Deri altı kapsülleri
 • Diyafram
 • Ertesi gün hapı ve kürtaj (İlişki sonrası yapılan korunmalar)

Korunma yöntemlerinin birçok çeşidi olsa da kadın korunma yöntemleri ve erkek korunma yöntemleri farklıdır. Özellikle sperm hücresinin kadında döllenmesinden, yani hamileliğin kadında gerçekleşmesinden kaynaklı olarak korunma yöntemleri daha çok kadınlar için uygulanır. Özellikle ilişki sonrası yapılan korunma yöntemleri tamamen kadınlar üzerinden sağlanır. Korunma yöntemlerini tercih etmek ise kişilerin bireysel tercihinde, vücudunun yapısına bakılarak karar verilir. Kadın korunma yöntemleri kimi zaman kolay ve pratik olurken kimi zaman da cerrahi müdahale gerektirebilir.

 1. Doğum Kontrol Hapları

Hem oral yoldan kolay kullanımı hem de yumurtlamayı engelleyerek korunmaya etkili oluşundan dolayı kadınlar arasında sıkça tercih edilir. Özellikle daha önce hamile kalmamış kadınlar için etkisi çok daha büyüktür. Her gün kullanılması gereken ve aksatıldığında hamilelik riskini arttıran kadın korunma yöntemidir.

 1. Doğum Kontrol İğneleri

Doğum kontrol haplarının bir ileri seviyedeki kadın korunma yöntemlerinden olan doğum kontrol iğneleri de içeriğinde hormonsal değişim sağlayan unsurlar bulundurur. Her 3 ayda bir yapılan, kimi zamanda her ay düzenli yapılan iğneler, vücudun hamile kalmak için oluşturduğu hormonsal dengeleri değiştirir ve böylelikle etkin bir koruma sağlar.

 1. Spiral

Doktorlar tarafından rahim içerisine yerleştirilen ve spermlerin rahim içerisine girmesini oradan da yumurtalıklara ulaşmasını engelleyen kadın korunma yöntemlerindedir.

 1. Kadın Kondomu

Cinsel ilişki öncesi kadın tarafından vajina girişine yerleştirilen ve spermleri içerisinde toplayan prezervatiftir. İşleyiş olarak erkek kondomuna benzer ve her ilişki sırasında yenilenmesi gerekir. Yan etkisi olmadığı gibi cinsel hastalıklara karşı da korur.

 1. Tüp Ligasyonu

Kadının yumurtalıklarına giden yolu tamamen kapatan ve hayatının geri kalan süresinde hamileliğini engelleyen kadın korunma yöntemlerindendir. Regl dönemine bir etkisi olmaz fakat döllenmeyi tamamen bitirir.

 1. Deri Altı Kapsülleri

Silikon bir çubuğun doktorlar tarafından iç kol altına yerleştirilmesi ile korunma sağlayan yöntemdir. Hormon dengesini değiştirerek hamileliği engeller. 3-4 yıla yakın koruma sağlar.

 1. Diyafram

İlişki öncesi kadın tarafından rahim ağzına yerleştirilen ve birkaç ilişkide kullanılabilinen ince yapılı bir kapat şeklindedir. İlişkiden yaklaşık 6 saat sonra çıkarılması gerekir.

 1. Ertesi Gün Hapı ve Kürtaj

İlişki sonrası kadın korunma yöntemleridir. Ertesi gün hapı ilişkiden hemen sonra kullanılan yöntemken, kürtaj hamileliğin ilerlemesini engellemek ve sonlandırmak için yapılan yöntemdir.