close
close

11 Aralık 2020

1024

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Kızlık zarı bozulmadan hamile kalma oranı kaçtır? Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınırsa nasıl anlaşılır? Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınmışsa ne yapılabilir? taşımayanlar için yazdığımız bu yazı sizi birçok konuda bilgi sahibi yapacaktır.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Hamile kalmak aslında çok da kolay ve hemen olan bir durum değildir. Çoğu sağlıklı çift uzun süre korunmamalarına ve düzenli ilişkiye girmelerine rağmen kadın hemen gebe kalamayabilir.

Yumurtlama dönemine yakın bir zamanda ya da tam gününde gerçekleşen cinsel ilişki hamile kalınma olasılığını artırmaktadır. Kızlık zarı vajina girişinde bulunan ve bu bölgeyi mikrop ve bakterilerden koruyan bir yapıdır. Cinsel ilişki ile bozulan bu doku yırtılmadan hamile kalınması zor bir durumdur ancak imkânsız değildir.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalındığında görülen hamilelik belirtileri normal şekilde hamile kalındığında görülen belirtilerle aynıdır.

Adet gecikmesi, aşerme, koku hassasiyeti, duygusal durumda ani değişiklikler, baş dönmesi, kilo alma, meme uçlarında hassasiyet, halsizlik ve yorgunluk, sürekli uyuma ihtiyacı, vücut sıcaklığının artması gibi klasik belirtiler bu durumda da görülecektir. Tüm belirtiler için hamileliğin ilk belirtileri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu belirtiler 10 günlük hamileyken görülebileceği gibi daha geç bir vakitte de görülebilir. Her kadın için farklı olabilecek hamilelik belirtileri bazı kadınlarda daha ağır bazılarında ise daha hafif şekilde seyredebilir. 

Ancak hamile olup olmadığınızı anlamanın en kesin yolu adet takviminizi takip etmektir. Adet düzeniniz sabitse ve gecikme yaşamayan biriyseniz ancak âdetiniz 3 gün gecikmişse hamilelik testi yaptırmanızda fayda vardır. Hamilelik testini nasıl yapacağınıza dair tüm bilgiler için hamilelik testi ne zaman yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Normal zamanda da adet düzensizliği yaşıyorsanız ancak şüpheleriniz varsa doktorunuza danışarak kan testi yaptırmanız kesin sonuç almanızda fayda sağlayacaktır.      

Kızlık Zarı Bozulmadan Nasıl Hamile Kalınır?

Hamile kalınması için cinsel ilişkinin yumurtlama gününüzde ya da çok yakın bir zamanda gerçekleşmesi gerekir. Ayrıca çok sayıda hareketli sperm hücresinin rahime ulaşabilmesi gerekmektedir.

Kızlık zarı cinsel ilişki ile bozulan bir dokudur ancak bazı yapısal özelliklere bağlı olarak yırtılma gerçekleşmeyen zarlar da bulunmaktadır. Hamile kalabilmeniz için partnerinizin boşaldığı yer önemlidir. Sürtünme ile ilişkiye girdiğinizde vajina girişine yakın bir yere boşaldığında sperm hücrelerinin kızlık zarı üzerindeki deliklerden içeri girerek yumurta hücresi ile buluşması ve döllenmenin gerçekleşmesi mümkündür.

Ancak hamile kalmak hemen gerçekleşebilen bir durum olmadığından kızlık zarı bozulmadan hamile kalan kadın oranı %1 altındadır.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınmışsa Ne Yapılmalıdır?

Tam cinsel ilişki yaşamamanıza rağmen hamile kaldığınıza dair şüpheleriniz varsa ilk olarak eczaneden alacağınız gebelik testini yapın. Çıkan sonuç sizi tatmin etmediyse doktorunuzdan kan tahlili yaparak hamilelik durumunuzu belirlemesini isteyebilirsiniz.

Kızlık zarının bozulmaması hamile kalmaya engel değildir ancak bu dokunun vajina girişinde bulunması hamile kalmayı zorlaştıran bir etkendir. Bu duruma rağmen hamile kalmışsanız ilk olarak bebeği isteyip istemediğinizi belirlemeniz gerekir. Bir bebekle ilgilenmek için şartlarınız uygun değilse doktorunuza danışarak kürtaj operasyonu ile ceninin rahimden alınmasını isteyebilirsiniz. Ancak kürtaj operasyonu ile kızlık zarı bütünlüğünü yitirecektir. 

Partneriniz vajina girişine yakın bir yere boşalmışsa hamile kalma ihtimaliniz olacaktır bu nedenle ertesi gün hapı kullanmanız faydalı olacaktır.