close
close

20 Ocak 2021

1491

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Kürtajdan sonra hamilelik belirtileri ne zaman geçer? Kürtajdan sonra adet olmama durumu neden gerçekleşir? Kürtajdan sonra hamilelik belirtileri devam eder mi? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız kürtajdan sonra hamilelik belirtileri başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Kürtajdan Sonra Hamilelik Belirtileri

Kürtajdan Sonra Hamilelik Belirtileri

Çoğu zaman hayatımızda planlanmadık ve de kendimizi hazır hissetmediğimiz durumlar gelişebilir. Hamile kalmak da bu beklenmedik durumların en büyüklerinden biridir. Cinsel hayatımızın içerisinde her zaman hamile kalma, çocuk sahibi olma gibi gayelerde de bulunmayabiliriz. Fakat kimi zaman kadınların bir kısmı, cinsel hayatında planlamadıkları hamilelik ile karşılaşırlar. Kendilerini anne olmaya maddi ve manevi boyutlarla hazır hissetmeyen kadınların ilk tercihi kürtaj olur. Kürtaj olan kadınlar için bu içeriğimizde ise kürtajdan sonra hamilelik belirtileri hakkında bilgilendirme yaptık. Eğer genel hamilelik belirtileri için daha çok bilgiye sahip olmak isterseniz hamilelik belirtileri adlı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Kesin çözüm olarak kürtajı tercih eden kadınlarda kimi zaman kürtajdan sonra hamilelik belirtileri görülür.  Bu durum, hamileliliğinizin devam ettiğine dair bir kesinlik vermez. Kürtajdan sonra hamilelik belirtilerinin farklı sebepleri de olabilir. Özellikle belirtiler arasında görülen adet gecikmesinin sebebi de kürtaja bağlı hormonsal sebeplerden, rahim yapışıklığından ya da kimi zaman kürtaj sonrası rahimde kalan parçalardan olabilir. Adet gecikmesinin sebebini daha iyi öğrenmek adına jinekolog muayenesinde ultrasonla kontrol ettirmelisiniz. Her zaman dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü kürtajdan sonra hamilelik belirtileri farklı sebeplerden de olacağı gibi doğrudan kürtaj sonrası hamileliğin devam edebilme durumu da vardır. Tüm bunları netleştirmek adına en iyi yapılacak şey doktor kontrolüdür.

Kürtaj Sonrası Yaşanan Hamilelik Belirtileri

  • Adet Gecikmesi: Kürtajdan 3-4 hafta sonra adet görülmesi gerekir. Fakat kimi zaman kürtajdan sonra hamilelik belirtilerinden adet gecikmesi, 40-45 güne kadar sürebilir. Kürtaja bağlı yaşanan sebeplerden dolayı 40 gün adet gecikmesi normal iken 40 günü aşan gecikmelerde doktora ile görüşülmesi gerekir.  Ayrıca adet gecikmesi, kürtajdan sonra görülen hamilelik belirtileri arasında en sık karşılaşılan belirtidir.
  • Göğüslerde Şişkinlik: Hamileliği kürtaj ile sonlandırmadan önce süt bezlerinin erken gelişmiş olmasından ya da kürtaja bağlı sebeplerden göğüslerde şişkinlik oluşabilir. Bunun dışında yine kürtaj sonrası yaşanan hamilelik belirtileri vardır.
  • Mide Bulantıları ve Mide Problemleri
  • Sık Sık İdrara Çıkma
  • Halsizlik
  • Vajinadan Hafif Kan Gelmesi

Kürtaj Sonrası Hamilelik Belirtileri Süresi

Kürtajdan sonra hamilelik belirtileri ile normal süreçlerdeki hamilelik belirtileri benzerdir.  Belirtiler içerisinde en çok rastlanan adet görememe durumudur. Normal şartlarda kürtaj yapıldıktan iki hafta sonra adet görülmeye başlar. Doğal sebeplerden ya da kürtajdan kaynaklı sebeplerden dolayı 2 hafta sonra başlaması gereken yumurtlamada, kimi zaman 40 gün ve üzeri gecikmeler yaşanır. 40 gün gecikme normal karşılanırken, 40 gün üzeri gecikmelerde doktor muayenesi gerekir.  Yani belirtiler içerisinde adet gecikmeleri en fazla 40 gün sürer ve bu süre içerisinde adet görülerek belirti geçer. Diğer kürtaj sonrası hamilelik belirtileri de yaklaşık iki hafta devam eder. İki hafta sonrasında kürtaj yapılan kadınlarda belirtiler kaybolur.  Adet gecikmesi de genel olarak 2 hafta sonra gerçekleşir. Bu belirlenen süreler de belirtiler geçmezse en yakın zamanda jinekolog kontrolüne ihtiyaç vardır.