close
close

18 Mart 2021

186

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Lohusa şerbeti faydaları nelerdir? Lohusa şerbeti ne işe yarar? Lohusa şerbeti ne zaman yapılır? Lohusa şerbeti nasıl yapılır? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız lohusa şerbeti tarifi ve faydaları başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

 

Lohusa Şerbeti Tarifi ve Faydaları

Lohusa Şerbeti Tarifi ve Faydaları

Anneler, doğum sonrası bebeklerine kavuşmanın mutluluğunu yaşarken bir yandan da lohusalık döneminin zorlukları ile mücadele ederler. Hamilelik öncesine dönmeye çalışan vücut yapısı kimi zaman ağrı ve sancılarla kimi zaman da halsizlikle mücadele eder. Lohusa döneminde, hem annenin hem de anne sütü tüketen bebeğin sağlığını korumak oldukça önemlidir. Dinlenmenin ve istirahat etmenin yanında beslenmeye özen gösterilmelidir. Örneğin vitamin ve protein kaynaklı beslenmek lohusa dönemi için çok önemlidir. Diğer yandan geleneksel olarak da bilinen ve Anadolu insanının sıkça kullandığı lohusa şerbetini tüketmek de lohusalı kadınlar için faydalıdır. Sadece geleneksel yapısı ile değil günümüzde de hastanelerin doğum bölümünde lohusa şerbeti ikram edilmektedir.

Lohusa Şerbetinin İçerisine Eklenen Malzemeler

 • Baharatçılarda mevcut olan ve lohusa şekeri adıyla bilinen 1 adet Kızamık Şekeri
 • Yaklaşık 1 bardak şeker (Damak zevkinize göre arttırabilir ya da azaltabilirsiniz)
 • 4 su bardağı içme suyu
 • 1 küçük parça kök zencefil
 • 1 kök zerdeçal
 • 1 küçük parça Hint cevizi (Muskat)
 • 1 küçük parça havlıcan
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 4-5 adet karanfil

Malzemeleri kullanarak lohusa şerbetini hazırlayabilirsiniz. Malzemelerin miktarı 1 litrelik şerbet için verilmiştir, daha fazla lohusa şerbeti hazırlamak için malzemeleri artırabilirsiniz. Ayrıca, lohusa şerbetine ekleyeceğiniz ısırgan yaprağı da anne sütünü arttırıcı bir fayda sağlayacaktır.

Lohusa Şerbeti Hazırlamanın Aşamaları

 • Öncelikle lohusa şekerini eritmek için su ile beraber tencereye koyarak kaynamasını bekleyiniz.
 • Ardından kaynayan lohusa şekerli suyun içerisine önce normal şekeri ardından da diğer malzemeleri ekleyerek bir süre daha kaynamasını bekleyin.
 • Servis etmeden önce şerbetin renginin kırmızıya döndüğünden emin olmalısınız.
 • Hazır olduğunda da süzgeç yardımıyla içerisindeki malzemeleri alın ve buzdolabında bir süre soğuması için beklettiktin. Hazır olan lohusa şerbetinizi istediğiniz gibi servis yapabilirsiniz.

Lohusa Şerbetinin Faydaları Nelerdir?

Hazırlamış olduğunuz lohusa şerbetini tüketirken pek çok faydasından da yararlanmış olacaksınız.

 1. Öncelikle lohusa şerbetinin kronik ve diyabet rahatsızlıkları gibi birçok rahatsızlığı olanların tüketirken dikkatli olması, ayrıca doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Diğer yandan baharatlara karşı alerjisi olanların da kontrollü kullanmasında fayda vardır.
 2. Yeni doğum yapan annelerin halsizliklerine karşı enerji kazandırdığı gibi anne sütünü de arttırıcı bir özelliğe sahiptir.
 3. Anne sütünü artırmak kadar, içerisindeki malzemeler sayesinde sütün besin değerini de kaliteleştirmektedir. Bu durum bebeğin anne sütünü daha da sevmesini sağlar.
 4. İçerisindeki besinler sayesinde de hem annenin hem de bebeğin sağlığını koruyarak ve bağışıklığını güçlendirir.
 5. Ayrıca soğuk tüketildiği gibi sıcak da tüketilmektedir, sıcak tüketildiğinde de boğaz ağrılarını hafifletir.
 6. Bağışıklık sistemine katkı sağladığı kadar sindirim sistemine ve de mide rahatsızlıklarına iyi gelir.