close
close

18 Ocak 2021

436

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Doğum sonrası ateş neden çıkar? Doğum sonrası ateş nedenleri nelerdir? Lohusalıkta ateşlenmenin nedenleri nelerdir? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız lohusalıkta yaşanan ateş başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Lohusalıkta Yaşanan Ateş

Lohusalıkta Yaşanan Ateş

Hamileliği sonlanan kadınların, doğum sonrası vücutlarının eski haline dönmesi için yaşadıkları geçişler vardır. Yeni doğum yapan, lohusa dönemini yaşayan kadınlarda yaşanan ateşlenme bunlardan biridir. Yazımızın konusunda da doğum yapmış yeni anneler için, lohusalıkta yaşanan ateşlenmeler ve ateşlenmeleri tetikleyen unsurları ele aldık. Ayrıca, lohusalıkta dikkat edilmesi gerekenler başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz. 

Lohusalıkta yaşanan ateş, geçici olarak anlık yükselmeli şekilde görülebilir.  Ateşin yükselişi değişiklik gösterdiği gibi kesin bir tanı koymak ya da yüksek ateşin varlığından söz etmek için detaylı ölçümlerin yapılması gerekir. İlk olarak ateş kesin bilgi almak için ölçümün ağız yolundan yapılması tercih edilir. Ölçümü civalı termometre ile yapmaya ve önceden sıfırlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca 12 saatte bir yapılan ölçümlerin 38 derecenin üstünde olmaması gerekir. Yapılan ölçümler arasından en az iki ölçümün 38 dereceden yüksek olması durumunda da yeni doğum yapmış annede lohusalık ateşinin olduğu söylenebilir.  Elbette bu ölçümler için kesin bir karara sadece ölçümler üzerinden ulaşmak mümkün değildir, doktor muayenesinden sonra kesin sonuca ulaşılabilir.

Lohusalıkta Yaşanan Ateşlenmenin Nedenleri

  1. Lohusalık Humması: Lohusa ateşinin nedenlerinden biri olan lohusalık humması bir diğer adıyla endomiyometrit, doğum sonrası rahmin tüm bölgelerinde ortaya çıkan bir çeşit enfeksiyondur. Rahim iç tabakası ve de rahim kas tabakası lohusalık hummasından en çok etkilenen rahim bölgeleridir. Doğum esnasında hijyenik olmayan koşullarda meydana gelen sezaryenler ve de erken doğumlar enfeksiyonun oluşumunu tetikler.

  2. İdrar Yolu Enfeksiyonları: Daha çok hamilelik döneminde yaşanan idrar yolu enfeksiyonu kimi zaman etkisinin devam ettiğini lohusalıkta yaşanan ateşlenmelerde görülür. Basit bir enfeksiyon olarak görülen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle ateşlenmelerde ve idrar yapımı esnasında yaşanan yanmalarda anlaşılır. Şiddeti düşük idrar yanmalarında antibiyotik kullanılarak tedavi olmak mümkündür. Şiddeti yüksek durumlarda da doktor müdahalesi gerekebilir.

  3. Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Rahim yolu enfeksiyonlarının dışında yeni doğum yapmış annelerin üst solunum yolu enfeksiyonu yaşaması da lohusalıkta yaşanan ateşlenme Üst solunum yolu enfeksiyonları da zatüre, grip gibi hastalıklardan meydana gelir.

  4. Sezaryen Bölgesinde Oluşan Enfeksiyonlar: Doğumunu sezaryen ile gerçekleştiren kadınların kimi zaman sezaryen olunan bölgelerinde meydana gelen apse, enfeksiyonun oluşmasını tetikler. Bunun sonucunda da belirti olarak, lohusalıkta ateşlenmeler görülür.

  5. Pelvik Tromboflebit Hastalığı: DVT yani açılımı Derin Toplardamar Tıkanıklığı olan rahatsızlık gebelik döneminde kendini göstermeye başladığı gibi lohusalıkta da devam eder. DVT’nin bir şekli olan Pelvik Tromboflebit ise özellikle kendini pelvis bölgesindeki damarlar üzerinden gösterir. Vücuttaki en büyük ve tek belirtisi de ateş ile ateşe bağlı ağrılardır. Bu nedenle lohusalıkta yaşanan ateşlenmelerin bir başka sebebi için de Pelvik Tromboflebit hastalığı gösterilebilir. Hastalığın iyileşmesi için çoğu zaman antibiyotik kullanılmasına rağmen ateşlenmenin düşmesini engellenemez ve heparin tedavisine başlanır.