close
close

22 Mart 2021

190

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebekler ilk kakasını ne zaman yapar? Mekonyum nasıl belli olur? Mekonyum zararlı mıdır? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız mekonyum nedir başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Mekonyum Nedir?

Mekonyum Nedir?

9 aylık bir süre sonrasında bebeğin dünyaya gelmesi ile bazı birtakım adaptasyon süreçleri faaliyete geçer. Örneğin akciğerlerin gelişmesi ile beraber yeni doğan bebeklerin ciğerleri nefes alışverişine başlar. Bununla beraber bir diğer adaptasyon süreci ise sindirim sisteminde olur. Yeni doğan bebekler doğumdan kısa bir süre sonra ilk dışkısını yaparlar. Mekonyum adı verilen ilk bebek dışkısı, tüm hamilelik süreci boyunca bebeğin beslenmesinin dışavurumu olur. Normal süreçlerde Mekonyum dışkısı, doğumdan sonra bebekten gelse de kimi zaman anne karnında iken de bebekten gelebilir.

Mekonyum Dışkısının Diğer Dışkılardan Farkı

  • Mekonyum dışkısı, içerisinde tüm hamilelik boyunca biriken lanugo, safra, mukus, su, bağırsak epitel hücreleri ve de amniyotik sıvıdan oluşur. Mekonyum dışkısı içerisinde tüm bu unsurları barındırır iken bebeğin hayatı boyunca yaptığı diğer tüm dışkılar besinlerin atıklarından oluşur.
  • Aynı zamanda Mekonyum dışkısı daha sonra gelen dışkılardan farklı bir yapıya sahiptir. Mekonyum dışkısı yapı itibariyle viskoz ve katran şeklinde yapışkandır.
  • Diğer yandan Mekonyum dışkısını farklı yapan renginin koyuluğu ve zeytin yeşili oluşudur. Bunun nedenlerinden biri de içerisindeki Amniyotik sıvıdır. Çünkü Amniyotik sıvı seyreltildiğinde kahverengi, sarı ve yeşil tonlarını yansıtır.
  • Son olarak Mekonyum dışkısını diğerler dışkılardan ayıran özelliklerden biri de kokusunun az oluşudur, hatta Mekonyum dışkısını diğerlerine göre neredeyse kokusuz olarak nitelendirebiliriz.

Mekonyum Aspirasyon Sendromu Nedir?

Mekonyum dışkısı diğer dışkılardan farklı bir yapıdadır, bu yüzden de doğumdan sonraki ilk 24 saat içerisinde bebeğin vücudundan atılır. Bebeğin normal şekilde doğumdan sonra yapması gereken Mekonyum dışkısı kimi zaman anne karnında iken de bebek tarafından kesenin içerisine bırakılabilir. Mekonyum Aspirasyon Sendromu da bebeğin Mekonyum dışkısının kese içerisinde kalması sonucunda bebeğin yutmasına ile gerçekleşir. Halk arasında daha çok kullanılan ifade ile Mekonyum Aspirasyon Sendromu, anne karnındaki bebeğin kakasını yapması ya da anne karnındaki bebeğin kakasını yemesi olarak bilinir. Elbette sendrom sadece bebeğin anne karnında kakasını yapması ya da yemesi değildir, aynı zamanda Mekonyum dışkısının bebeğin soluk borusuna, oradan da akciğerlerine kaçması durumudur.

Mekonyum Aspirasyon Sendromu Belirtileri

  • Mekonyum dışkısının bebek doğmadan kesenin içerisinde olduğunu anlamanın en etkin belirtisi, Amniyotik sıvıdır. Kesenin içerisinde olan bu sıvı aracılığı ile Mekonyum Aspirasyon Sendromunun belirtileri anlaşılabilir. Fakat bunun için kesenin açılması yani doğumun gerçekleşmesi gerekir.
  • Diğer yandan doğumdan önce Mekonyum Aspirasyon Sendromunun belirtisini anlamak için ultrasondan faydalanılabilir. Ultrason sonuçlarından elde edilen kalp atış hızı ile soluk borusuna Mekonyum dışkısının kaçtığını ve nefes darlığı oluşturduğunu anlamak mümkündür. Ultrasondaki terimleri merak ediyorsanız eğer ultrason terimleri ve anlamları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Diğer yandan bebeğin cilt rengi de kese içerisine bırakılan Mekonyum dışkısından kaynaklı yeşil ve kahverengi tonlarına bulaşmış olabilir. Aynı zamanda nefes borusuna Mekonyum dışkısı kaçan bebeğin cildi de mavi ile mor renkte olabilir.