close
close

31 Ocak 2021

398

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebek memede uyuyor ise dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Memede uyuyan bebeğe uyku eğitimi nasıl verilir? Bebek sürekli memede uyuyor ise neler yapılmalıdır? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız memede uyuyan bebeğe uyku eğitimi başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Memede Uyuyan Bebeğe Uyku Eğitimi

Memede Uyuyan Bebeğe Uyku Eğitimi

Bebeklerin düzenli beslenmesi ve uykusunu iyi alması her anne için önemli hususlardır. Fakat kimi anneler çocuklarını emzirirken uyumalarını engelleyemez. Bizler de yazımızın içeriğinde annelerimiz için memede uyuyan bebeğe uyku eğitimi nasıl verilir hakkında bilgiler sunduk.

Memede uyuyan bebeğe uyku eğitimi vermeden önce bebeklerin memede uymasını sağlayan nedenlere gelecek olursak.

 • Anne ve bebek arasındaki bağ en çok emzirme esnasında güçlenir ve böylelikle bebekler özellikle gece emzirmesinde annenin memesinde uyku dalar. Tüm bunların nedeni ise, annenin bebeğini emzirirken tensel temasta bulunması ve yine anneden gelen koku ile anne sütünün bebeğin kendini huzurda hissetmesidir.
 • Hele ki gece emzirilen bebeklerin, memede daha çok uyuduğu görülür. Kimi anne bu durumu takip ederek çocuğunun memede uymasından kaynaklı yaşanacak olumsuzlukların önünü keser. Ama kimi anneler, bebeklerinin beslenmeden daha çok alışkanlık yaparak her gece emmesinin karşılığında yorgun ve uykusuz kalarak bu durumu takip edemeyebilir. Bunun için memede uyuyan bebeğe uyku eğitiminin verilmesi her anne için rahatlatıcı bir durum olur. Öncelikle bebeğinizin ne sıklıkla memede uyuya kaldığını takip etmelisiniz. Daha sonrasında uyku eğitiminizi memede uyuya kalan bebeğinize uygulamalısınız. Ayrıca bebeğinizin emmesindeki altın niteliğindeki yararları okumak için emzirmenin yararları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Memede Uyuya Kalan Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

 1. Memede uyuyan bebeğe uyku eğitimi verilmeden önce beslenmesinin düzenli ve eksiksiz yapılması gerekir. Hatta emzirilirken uyuyan bebek durumu gece daha çok yaşandığı için bebeğinizin gündüz düzenli beslenmesine ve ara öğünlerinin aksatılmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer bebeğiniz sürekli emmek istiyor orve buna engel olamıyorsanız eğer bebeğim sürekli emmek istiyor yazımızı okuyabilirsiniz.
 2. Emzirilmeden önce bebeğin annesi ile yeterince ten temasında bulunması ve kokusunu alması gerekir.
 3. Emzirme dışında bebeğinize ara öğünler vererek aynı zamanda da kısa süreli emzirmeler de yapmalısınız. Her iki durum da bebeğinizin emzirmede uzun süre kalmasını ve uyumasını engeller.
 4. Bebeğinizin uyku saatleri ile beslenme saatlerinin farklı olmasına ve uyku saatlerinde tok olmasına özen göstermelisiniz.
 5. Özellikle uykudan uyandığında ya da uyku saati yaklaştığında emzirmemeniz gerekir.
 6. Bebeğinizle beslenme saatinden sonra aktiviteler yapmaya çalışın. Örneğin bebeğinizin beslenmesi bittikten sonra onunla oyun oynayabilir, oyuncakları üzerinden konuşabilir ya da hafif müziklerle ritmik hareketler yaptırabilirsiniz. Bunlar da bebeğinizin beslenme sonrasında uyumasını engelleyerek bilincini açık tutmasını sağlar.
 7. Diğer yandan bebeğinizi emzirirken uyumaması için onunla konuşabilir ve de dikkatini çekebilirsiniz.
 8. Bebeğinizi uyutmadan önce alternatif uyku yollarını da deneyebilirsiniz. Bunun için de bebeğinizi kucağınıza alarak evin içinde dolaşabilir ya da sırtınız okşayarak hafifçe sallayabilirsiniz.
 9. Eğer bebeğinizin uyku saatleri ile sizin uyku saatleriniz aynı ise hatta beraber uyuyorsanız, bebeğinizin memeye ulaşmasını sağlayan unsurları ortadan kaldırmalı ve zorlaştırmalısınız. (Araya yastık koymak, geceliğinizin göğüs kısmını kapatmak ya da uyku oyuncağını berbaer uyuduğunuz yatağa getirmek gibi. ) Ayrıca bebeğinizi doğru ve sağlıklı bir şekilde emzirmek için emzirme pozisyonunuza dikkat etmelisiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için emzirme pozisyonları ve teknikleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.