close
close

6 Aralık 2020

397

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Mol gebelik nasıl anlaşılır? Mol gebelik belirtileri nelerdir? Mol gebelik ne zaman belli olur? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer mol gebelik başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Mol Gebelik Nedir?

Mol Gebelik Nedir?

Sağlıklı bir hamilelik esnasında plasenta rahim içinde büyüme gösterir. Göbek kordonundan bebeğinizi besler. Mol yani molar gebelikte uterustaki doku plasentaya dönüşmek yerine normal dışı bir kitle ya da tümör haline alır. İnsanlar arasında kısaca mol gebelik olarak bilinen, her 1000 gebeden 1’inde meydana gelebilecek nadir durumlardan biridir.

Bunun dışında mol gebelik hidatidiform mol olarak da bilinmektedir. Normal olarak plasentaya dönüşecek olan ve döllenmiş yumurtayı çevreleyen doku, uterus içerisinde grapelike bir kitle meydana getirir. Mol gebelik, tam ve kısmi olmak üzere iki türe ayrılır.

Tam bir mol gebelikte, fetus hiç gelişim göstermez. Çoğunlukla, herhangi bir kalıtsal özellik taşımayan bir yumurta, bir sperm vasıtasıyla döllendiğinde oluşur.

Kısmi mol gebelikte cenin gelişim gösterebilir fakat normalin dışında oluşur ve yaşayamaz. Standart bir yumurta 2 sperm vasıtasıyla döllendiğinde kısmi mol gebelik gelişir.

Mol Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Mol gebelik yaşayan kadınlar, erken dönem gebeliklerde olduğu gibi sıradan hamilelik ile aynı bulguları geçirirler. Hamilelikle ilgili herhangi bir durumun ilk üç ila dört ay boyunca yolunda gitmediğine dair bir işaret görülmeyebilir.

Buna ek olarak bir mol gebeliğin işaretleri ve gözlemlenen sonuçları şunları içerebilir:

 • Rahmin normal seyrinden daha hızlı büyümesi
 • Erken gebelik döneminde vajinal kanama ya da vajinadan koyu renk akıntı
 • Mide bulantısı, kusma
 • Grapelike dokuların vajinadan akışı
 • Fetal hareket ya da kalp atışı görülmemesi
 • Yüksek seyreden tansiyon
 • Kilo kaybı ve iştah artmasını oluşturabilecek nedenlere bağlı tiroid hormonunun aşırı üretimi.

Birçok durumda mol gebelik, düşük yaşandığında ortaya çıkar. Düşük bir hamilelikten önce mol bir hamilelikten kuşkulanılırsa, genel olarak ultrason ile tespiti yapılabilir. Bununla beraber bir kan testi ile de tespit sağlanabilir. HCG seviyesi hamileyken artış gösterir. Mol gebeliği yaşıyorsanız, HCG seviyeniz standart olması gerekenden çok daha yüksek olacaktır.

Kimi anne adayları diğer anne adaylarına göre biraz daha risk altındadır. Bunları sıralamak gerekirse:

 • 20 yaşından küçük ya da 35 yaşını geçmiş olan hamileler
 • Daha önce mol gebelik yaşayanlar
 • Daha önce düşük yaşayanlar
 • Gebe kalmakta ya da kısırlık sorunlarında zorluk çekenler

Mol gebelik vakalarında %100’lük bir tedavi söz konusu olabilir. Tümörün vücudun diğer bölgelerine yayılma gösterip göstermediğine bağlı olan tedavi seçenekleri, çeşitli faktörlere bağlıdır.

Birçok durumda mol gebelik, kendiliğinden gebeliğin dördüncü ayınca düşük yapabilir. Uterusta mol doku kalmadığından şüphe duymamak için, düşükten birkaç gün geçtikten sonra genellikle bir kürtaj uygulanır. Kürtaj, genel bir anestezi çerçevesinde gerçekleştirilen küçük bir cerrahi operasyondur.

Mol gebelik, gebeliğinizin tekrarlanma şansını etkilemez. Bununla beraber, yüksek olasılıkla doktorunuzun tamamen gebe kalmanız için bir süre beklemenizi tavsiye edebilir. Kısa sürede yeni bir gebelik, HCG seviyenizin tekrar yükseltir ve mol dokunun tekrardan büyümesine sebep olur.