close
close

15 Kasım 2020

2132

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Kısırlık nedir?, Erkeklerde kısırlık belirtileri nelerdir?, Kısırlıkta erkek faktörü, etkisi vb. konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız neden hamile kalamıyorum başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Neden Hamile Kalamıyorum?

Neden Hamile Kalamıyorum?

Aile kurmak, tam anlamıyla aile olmak herkesin kurduğu bir hayaldir. Bebek yapmaya hazır olduğunuzda ve hamile kalamadığınız da, üzülebilirsiniz. Denemelerinize rağmen hala hamile kalamadıysanız hamile kalmak için ne yapılmalı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Doğurganlık döneminizde sık sık ilişkiye girip test sonucunuzda negatif görüyorsanız eğer endişelenmeyin. Dünyada her 10 kadından 8’i hamile kalmak için mücadele ediyor. Bu durumun daha sabırlı olmak ve tıbbi olarak iki önemli nedeni vardır. Tıbbi olarak belirtilen neden ise kısırlıktır.

Kısırlık nedir?  Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kısırlık, kısacası çiftin korunmasız olarak düzenli bir şekilde ilişkiye girmesine rağmen hamile kalamaması durumudur. Üç yıldan fazla hamile kalamayan kadınlar, dördüncü yılında bu şansının yüzde 75 oranında olduğunu bilmelidirler. İki farklı kısırlık bulunmaktadır. Birincisi geçmişte hiç bebek sahibi olmayan kadınların hamile kalmakta güçlük çektiği kısırlıktır. İkincisi ise geçmişte en az bir bebek sahibi olmuş kadınların tekrar hamile kalmakta güçlük çektiği kısırlıktır.

Kısırlığı Etkileyen Faktörler

Kısırlığı etkileyen birden fazla faktör bulunmaktadır. Tıbbi faktörler, genel risk faktörleri, erkek faktörleri bunlar içerisinde önemli nedenlerden ilk üçüdür.

Tıbbi faktörler

  • Fallop tüpü tıkanıklığı, spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyen fallop tüpleri bulunabilir.
  • Düzensiz uterus şekli, düzensiz şekildeki bir rahim, bir yumurtanın rahim duvarına yapışmasını zorlaştırabilir.
  • Yumurtlama bozukluğu bazı durumlarda kadınlar tutarlı şekilde yumurtlayamazlar.

Genel Risk Faktörleri

  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
  • Sigara içmek
  • Alkol Kullanmak
  • Aşırı stres

Erkek Faktörü

Dünyada, kısırlık vakalarının neredeyse yüzde 40’nın fazlasında erkek faktörü bulunmaktadır. Düşük sperm sayıları, normal olmayan sperm hareketleri gibi sorunları bulundurmaktadır. Ayrıca diyabet, aşırı alkol kullanımı ve sağlıksız alışkanlıklarda bu sorunlara ek olarak belirtilebilir. Doktorunuz eğer kısırlık teşhisi koydu ise endişelenmeyin. Günümüz de çoğu kişi tüp bebek tedavisine başvurmaktadır. Tüp bebek tedavisi ve daha birçok bilgi için tüp bebek nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.