close
close

11 Mart 2021

446

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Nişan ne zaman gelir? Nişan geldiğinde ne yapılmalıdır? Hamilelikte nişan nedir? Nişan gelmesi nasıl anlaşılır? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız nişan gelmesi nedir başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Nişan Gelmesi Nedir? 

Nişan Gelmesi Nedir? 

Nişan kelime itibariyle belirti, işaret, iz gibi anlamlara gelmektedir. Bununla beraber doğum ve hamilelik süresinde kullanılan nişan gelmesi ise doğum sürecinin başladığına dair ortaya çıkan, doğumun ilk belirtileridir. Hamileliliğin neredeyse ilk döneminden itibaren oluşmaya başlayan ve rahim ağzında bulunan bir sümüksü yapı vardır. Bu sümüksü yapı, rahim ağzından bebeğe ulaşacak herhangi bir enfeksiyon durumunda koruma sağlar. Nişan gelmesi dediğimiz durum da bu sümüksü yapının doğumdan önce rahim ağzının açılmasıyla beraber vajinadan düşmesi durumudur. Hamileliliğin ilk döneminden son dönemine kadar oluşumuna devam eden sümüksü yapı, rahim ağzında oluşumunu sürdüğü için tüm rahim salgılarını da bünyesinde toparlar. Bu nedenle de yapısı sümüksü dediğimiz jölemsi ve mukuslu bir şekle sahiptir.

Nişan Gelmesi Nasıl Anlaşılır?

Nişan gelmesi olayında öncelikle rahim ağzı dediğimiz bölgede yani servikal bölgesinde birtakım değişimler ortaya çıkar. Öncelikle bölge, yumuşamaya ve yavaş yavaş açılmaya başlar. Açılan bölge kendini öne doğru uzatır, böylelikle de sümüksü yapının vajina akıntısı ile düştüğü görülür. Sümüksü yapının düşmesi ile beraber de nişan gelmesi anlaşılır. Nişan gelmesi daha çok halk arasında kullanılan bir ifade şeklidir.  Nişan gelmesinden sonra yaklaşık 24 saat içerisinde ise doğum başlar.

Nişanın Yapısı ve Özellikleri Nelerdir?

  • Doğumdan önce ilk belirti olarak bilinen ve rahim ağzını bebeğin rahatça doğması için hazır konuma getiren nişan, meni ve jöle kıvamında bir yapıya sahiptir.
  • Şekil itibariyle de yapısı kalın veya yumuşak ya da uzun veya kısa olabilir. Bu durum hamile anne adayları arasında farklılık gösterir.
  • Genellikle berrak bir renk yapısı olsa da aynı zamanda pembe ve kırmızı renklerde de olabilir. Ayrıca kurumuş kan rengine benzer bir görüntüsü de olabileceği gibi doğrudan kanlı olarak da görülebilir.
  • Kanlı yapısı ise daha çok rahim ağzı bölgesinde var olan kılcal damarların kimi zaman açılıp kapanmasından kaynaklı çatlamalar oluşmasındandır. Bu çatlamalar sonucunda dışarıya çıkan kanlar nişana bulaşabilir, böylelikle pembemsi, kırmızı renge ve kanlı yapıya dönebilir.
  • Tüm bu renklerin yanı sıra nişanın beyaz ve sarı renkleri de olabilir. Rengine sebep olan durumlar tamamen rahim ağzında salgılanan akıntılardan veya çatlayan kılcal damarlardan kaynaklıdır. Ancak çok koyu ve aşırı kanlı nişan gelmesinde bazı problemler açığa çıkabilir. Bu durumlar için hemen doktora gidilmesi gerekir.

Nişan Gelmesinden Sonra Ne Yapılır

Nişan gelmesi daha çok ağrısız olduğu için hamile kadınlar, tuvalette ya da iç çamaşırlarında nişan gelmesi ile karşılaşırlar. Nişan, doğumun ilk belirtileri olduğu için kimi zaman diğer belirtilerden önce ve yalnız gelebilir. Yani nişan gelmesi ile birlikte sancı gibi diğer doğum belirtileri yoksa doktora gidilmesi gerekemez. Fakat kanamalar ve sancılar nişan ile beraber geldiğinde doğrudan doktora gidilmesi gerekir.  Çünkü bu durum doğumun tüm sinyallerinin verildiğini gösterir.