close
close

10 Aralık 2020

501

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Normal doğum belirtileri, Normal doğum kaçıncı haftada başlar? Normal doğumun bebek için faydaları nelerdir? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız normal doğum kaçıncı haftada olur başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Normal Doğum Kaçıncı Haftada Olur

Normal Doğum Kaçıncı Haftada Olur

Doğum her kadın için özel ve benzersiz bir durumdur. Kadın bedeninde doğal bir süreç olan hamilelik ve doğum aynı kadınının farklı hamilelikleri için bile farklı seyredebilmektedir.

Bazı doğumlar bir iki saat içerisinde kolaylıkla gerçekleşirken bazı doğumlar daha uzun sürede ve daha zor bir süreçte gerçekleşebilmektedir. Kadınlar doğumlarının ne zaman ve nasıl gerçekleşeceğini bilemezler ancak araştırmalar ve çalışmalar neticesinde normal doğumlar için ortalama bir süre belirlenmiştir.

Normal doğum gebeliğin 38. haftası ile 40. haftası arasında gerçekleşmektedir. 37. hafta ve öncesinde gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak nitelendirilir. Erken doğum hakkında daha fazla bilgi almak için erken doğum kategorimizi inceleyebilirsiniz. 42. hafta sonrasında gerçekleşen doğumlar geç doğum olarak adlandırılır. Doğum belirtileri bebeğin doğmasından 4 hafta öncesine kadar ortaya çıkabilir. Belirtiler ortaya çıktığında doktorunuza muayene olmanız halinde doğumun başlayıp başlamadığına doktorunuz karar verecek ve buna göre bir işlem uygulayacaktır.

Normal doğum belirtileri; nişan denilen kanlı mukuslu bir akıntının gelmesi, düzenli kasılmaların başlaması, suyun gelmesi, sırt ağrısı, sık idrara çıkma ve kendini daha enerjik hissetmek olarak sıralanabilir.

Doğumun başladığının en güvenilir belirtisi giderek sıklaşan sancılardır. Ancak bu sancıların doğum sancısı mı yoksa yalancı sancı mı olduğunu doğru belirlemek gerekir. Pozisyon değiştirdiğinizde sancılar kaybolmuyorsa ve giderek artıyorsa bu gerçek doğum sancısıdır.           

Normal Doğumun Anne İçin Faydaları Nelerdir?

Doktorların sıklıkla tavsiye ettikleri normal doğum hem anne hem de bebek için oldukça faydalıdır. Normal doğumun anne için faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz; 

  • Normal doğum sırasında enfeksiyon, kanama gibi olası riskler ve yan etkilerin görülme oranı oldukça seyrektir.
  • Vajinal yolla doğum yapan kadınlarda doğum sonrasında ağrı ve sancı şikayeti sezaryenle doğum yapan kadınlara oranla çok daha azdır.
  • Normal doğum yapan anneler daha erken sürede taburcu olmaktadırlar. Bu nedenle bebeklerde ve annede hastane şatlarına bağlı olarak enfeksiyon oluşma riski daha azdır.
  • Normal doğum ekonomik olarak daha az külfetlidir.
  • Normal doğum yapan kadınlar psikolojik olarak kendilerini daha kuvvetli hissetmektedirler. Zor bir şeyi başarmanın vermiş olduğu özgüven ve başarı hissi annenin kendini güçlü hissetmesini ve kontrolün onun elinde olduğu hissinin pekişmesini sağlamaktadır.

Normal Doğumun Bebek için Faydaları Nelerdir?

Normal doğum sadece anne açısından değil bebek açısından da büyük faydaları olan en sağlıklı doğum yöntemidir. Doktorların sıklıkla normal doğumu tavsiye etmelerinin nedeni sadece anne açısından değil bebek açısından da faydalarının olmasıdır.

Normal doğum bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesi için oldukça önemli bir adımdır. Doğum kanalına giren bebek bakterilerle ilk karşılaşmasını ve tanışmasını burada gerçekleştirir.

Normal doğum yöntemiyle doğan anne ve bebek çok daha hızlı bir şekilde buluşurlar, ilk bağlanmaları için bu önemlidir.      

Normal doğum yapan annelerin sütü salgılanan hormonlar nedeniyle daha hızlı gelecektir bu da bebeğin ilk beslenmesinin daha çabuk bir şekilde yapılabilmesini sağlar. Yeni doğan bebek beslenmesi için 0-6 ay bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.