close
close

18 Şubat 2021

782

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Nub teorisi nedir? Nub teorisi ile cinsiyet belirleme nasıl olur? Bebek cinsiyeti tahmin etmek vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız nub teorisi başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

 

Nub Teorisi

Nub Teorisi

Hamilelik döneminde dikkat edilen en önemli unsur bebeğin sağlığı olurken en çok merak edilen unsur ise bebeğin cinsiyeti olmaktadır. Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için kullanılan en etkili yöntem ise ultrason görüntüsüdür. Elbette ultrasonun yanında bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi için bazı alternatifler de vardır. Özellikle bebeğin cinsiyetinin oluştuğu gölgeyi temsil eden Nub ile omurga arasındaki yapıya bakılarak cinsiyet tahmininde bulunulabilir ve bu duruma da Nub Teorisi adı verilir. İngilizce Nub kelimesinden alınan genital tuberkül olarak da kullanılan ifade çıkıntı ya da yumru olarak dilimize çevrilir.

Nub Teorisi Nasıl Yorumlanır?

Nub Teorisi daha çok 11 ve 12’nci haftalarda cinsiyeti belli olan ama ultrason görüntüsünde bunu göstermeyen bebekler için kullanılır. Nub Teorisinin incelenmesi gereken yapı bebeğin uzunlamasına yattığı anda oluşturduğu açıdır. Bebeğin omurgası ve genital bölgesi arasında oluşan bu açı belirli unsurlar üzerinden cinsiyetinin yorumlanmasını sağlar. Kız ve erkek bebeklerin gelişimleri 11’inci haftadan sonra farklılık göstermeye başlar. Bu durumun en genel sebebi ise genital bölgelerinin oluşum şekilleri ve süreleridir.  Nub bölgeleri erkek ve kız bebeklerin her ikisinde bulunmuş olsa da pozisyonları farklılık gösterir. Pozisyon farklılığı da cinsiyetin yorumlanması için en önemli unsurdur.

Erkek bebeklerin Nub bölgeleri ve omurgaları arasındaki açı dik bir şekilde olurken, kız bebeklerin Nub bölgeleri omurgaları ile aynı açıda ve de yapıdadır. Bu farklılık Nub teorisisin yorumlanmasını sağlar, özellikle 13’üncü haftada genital gelişimleri hız kazanan bebekler için Nub Teorisi %95 doğruluk payı gösterir.

Nub Teorisi ve Ultrason Arasındaki Fark

Nub Teorisi görülen ve kesinlik bildiren bir durum olmadığı için bebeğin cinsiyeti belli unsurlar üzerinden yorumlanır. Ultrason ise bebeğin genital bölgesinin tamamen görüldüğü ve cinsiyet üzerine kesinlik bildirdiği bir sonuçtur. Tüm bunlardan hareketle Nub Teorisi ve ultrason arasındaki en önemli fark bebeğin cinsiyetini öğrenmedeki güvenirliliğidir. Örneğin, Nub Teorisinde bebeğin uzanmış pozisyonda olmaması farklı bir pozisyonda olması cinsiyeti için yanlış bir teoride bulunma durumunu oluşturur. Ultrasonda ise bebeğinizin doğrudan genital bölgesini görebilirsiniz. Bu nedenle de Nub Teorisinin güvenirliliği ultrasona göre daha düşüktür. Diğer yandan Nub Teorisinin güvenirliliği belli haftalarda değişiklik gösterir.

  • 11’inci haftadan önce Nub Teorisinin güvenirliliği en düşük seviyededir.
  • 11-13 haftaları arasında ise %75 oranında Nub Teorisinin güvenirliliği artmış olur.
  • 13’üncü hafta itibari ile de Nub Teorisinde %95 güvenirlilik kazanılır.

Nub Teorisinden Farklı Bebeğin Cinsiyetini Öğrenmede Kullanılan Yöntemler

  • Genetik Test: Anne karnındaki bebeklerin Down Sendromu için kromozom düzeninin kontrol edildiği bir test olmakla birlikte bebeğin cinsiyetinin de öğrenilebileceği bir testtir.
  • Ramzi Yöntemi: Plasentanın rahim içerisindeki yerine dikkat ederek bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi edinilebilir. Plasentanın bebeğin sağ tarafında yer alması erkek, sol tarafında yer alması ise kız cinsiyetine sahip olduğunu gösterir. Ayrıca cinsiyet konusunda meraklı iseniz yıllardır kullanılan çin takvimi yöntemini de uygulayabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için çin takvimi 2021 başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.