close
close

21 Aralık 2020

650

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Özel Aşı takviminde hangi aşılar bulunur? Rotavirüs, Meningogok, Human Papilloma, Tdap Güçlendirici aşıları ne işe yarar? Özel aşılar ne zaman yapılır? Özel aşıların yan etkileri nelerdir? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız özel aşı takvimi 2021 başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Özel Aşı Takvimi 2021

Özel Aşı Takvimi 2021

Ülkemizde devlet tarafından tüm maliyetleri karşılanmakta olan, bütün bebek ve çocuklara uygulanan aşılar haricinde yapılması gereken ancak devlet destekli olmayan ailelerin kendi imkanları ile yaptırdıkları özel aşılar da bulunmaktadır. Bu aşıların devlet tarafından karşılanmamasının nedeni güvenilmez ya da gereksiz olmaları değil maliyetinin getireceği ekonomik yüktür. Çok geniş kitlelere yapılacağı için aşıların ekonomik maliyetleri ve kamu yararı detaylı olarak hesaplanır ve buna göre bir aşılama programı oluşturur. Devlet tarafından yapılan aşıların listesi her yıl sağlık bakanlığı tarafından yayınlanmaktadır. Hangi ayda yapılacağı ve hangi hastalıklardan korunduğu açıklanmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için bebek aşı takvimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Rutin aşılama takviminde bulunmayan ancak yapılması tavsiye edilen aşılar; rotavirüs aşısı(RV), meningokok aşısı, human papilloma virüsü(HPV), tdap güçlendirici aşı ve influenza yani grip aşısı.

Rotavirüs RV Aşısı:   

Rotavirüs küçük çocuklarda ve bebeklerde ölüme yol açabilen ishale neden olan oldukça bulaşıcı bir virüstür. Bulaştığında kusma, ateş ve ishale neden olan bu virüs tedavi edilmediğinde vücutta ciddi boyutlarda su kaybına hatta ölüme yol açmaktadır. 

Bebeklerin bu virüsle temas etmeden önce aşılanması tavsiye edilmektedir ancak bazı bebeklerin bu aşıyı olmaları sakıncalıdır. Bu bebekler; alerjileri olan bebekler, immün bozukluğu olan bebekler, bağışıklık sistemi sorunları olan ve bağırsak tıkanması yaşayan bebeklerdir.

Aşının olası yan etkileri; geçici ishal, kusma, ateşi sinirlilik ve iştah kaybıdır.

Ağızdan verilen rotavirüs aşısı 2,4,6. aylarda üç doz halinde yapılmaktadır. Doz sayısı markaya göre değişir 2 ya da 3 doz halinde uygulanabilir.

Meningokok Aşısı:

Meningokok menenjite yol açan ciddi bir bakteriyel hastalıktır. Menenjit beyin ve omurilik çevresinde bulunan koruyucu tabakanın iltihaplanmasına ve kan dolaşımı enfeksiyonuna neden olan bulaşıcı bir hastalıktır.

Aşının çok fazla yan etkisi yoktur ancak aşı yapılan yerde kızarıklık, yorgunluk, ağrı ve baş ağrısı gibi yan etkiler görülebilir.     

Meningokok aşısı 9 ve 12. aylarda 2 doz olarak yapılır. Ülkemizde bu hastalığın daha sık görüldüğü yaş gurubu olduğundan 2 yaş altı bebekler için önerilmektedir. Avrupa’da ise 11-16 yaş arasındaki çocuklara iki doz olarak önerilir.  

Human Papilloma HPV Aşısı:

HPV genellikle cinsel temas yoluyla bulaşan bir virüstür. Genellikle genital siğil ile kendini belli eder ancak bazı alt türleri kansere yol açabilmektedir. Rahim ağzı kanseri, vajina kanseri, penis kanseri, baş ve boyun kanserleri, makat kanseri etkeni olan HPV virüsü aşısının kızlarda 9-26 yaş arasında, erkeklerde 9-21 yaşlarında yapılması önerilse de genel aşılama yaşı 11-12 olarak uygulanmaktadır. Ülkemizde bebekler için 0, 6, 12. aylarda 3 doz halinde uygulanmaktadır. 

Baş ağrısı, baş dönmesi, ateş, bulantı, bayılma, aşı yerinde şişme gibi yan etkiler görülmektedir.

Tdap Güçlendirici Aşı:

Çocukları difteri, tetanoz, boğmaca gibi hastalıklara karşı koruyan Tdap güçlendirici aşı bu hastalıkların görülme oranını en az % 80 oranında azaltmaktadır.

Aşı tek doz olarak 10 yaş üstü çocuklara ve 64 yaşına kadar yetişkinlere uygulanmaktadır. Yaptırılması mutlaka tavsiye edilen bu aşı çoğu insan için güvenlidir. Olası yan etkileri baş ağrısı, yorgunluk, hafif ateş, aşı yerinde kızarıklık ve şişme, vücut ağrıları olarak bildirilmiştir.

İnfluenza (Grip) Aşısı:

Grip aşısı virüs yapısını değiştirdiği için her yıl tekrarlanması önerilen bir aşıdır. Yetişkin ve çocuklar için uygulanmakta olan ve yaygın olarak yaptırılan grip aşısı influenza her yıl bebeğin yaşına uygun sayıda ve uygun dozda yapılmaktadır. Bebeklerde 6. aydan sonra her yıl yapılmaktadır.

Bebekte yüksek ya da orta ateşli bir hastalık mevcutsa bebek iyileşene kadar aşı yapılmamalıdır. Ayrıca aşının bileşenlerinden olan yumurta ve tavuk proteinleri, neomisin, oktaksinol-9, formaldehit gibi maddelere alerjisi bulunan bebeklere uygulanmamalıdır.     

Aşı çocuklarda ağrıya sebep olabilir, ilk defa yapıldığında ateş, kas ağrısı ve halsizlik görülmesi normaldir.