close
close

3 Şubat 2021

294

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Persentil tablosunda nelere dikkat edilmelidir? Kız çocuk persentil tablosunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Erkek çocuk persentil tablosunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız persentil tablosu başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Persentil Tablosu

Persentil Tablosu

Çocukların gelişim evleri yetişkinlere göre çok hızlı gelişir. Anne karnından başlayarak okul çağında da devam eden büyüme ve gelişme için ailelerin dikkatli gözlemler yaptığı görülür. Çocuklarının büyümesini takip eden aileler tarafından ise tercih edilen Persentil tablosunun pek çok avantajı vardır.  Bizler de ailelerin tercihi olan ve erkek, kız çocukları için ayrı ayrı tasarlanan Persentil tablosu hakkında bilgilendirmelerde bulunduk.

Persentil tablosunun, büyümenin takip edildiği bir gözlem tablosu olduğunu söyleyerek yazımıza başlayabiliriz. Çocuklarının büyümesini takip eden ve kayıt altından tutan ailelerin, üzerinde en çok düşündüğü soru, ‘Çocuğum normal büyüme ve gelişme gösteriyor mu?’ şeklindedir.  Öyle ki, bir çocuğun sadece büyümesini gözlemlemek yeterli gelmiyor aksine içinde bulunduğu yaş grubuna uygun büyüme gösterdiğini de incelemek gerekiyor.  Özellikle büyüme çağında yaşanan bir aksiliğin erken teşhis edilmesi, tedavisini etkin kılar. Bu nedenle çocukların büyümesini kontrol eden ve büyümenin evrelerini gerekli ölçütlerle ortaya çıkaran Persentil tablosu ailelerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.  Bir diğer ifade ile büyüme eğrisi olarak adlandırılan Persentil tablosu, aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmaları sonrasında hazırlanmış ve tüm dünyaya duyurulmuş bir tablodur.

Persentil tablosu, büyümesi ve gelişmesi normal standartlarda ilerlemiş, sağlıklı çocuklar üzerinde yapılan gözlemlerden alınan verilerle hazırlanmıştır. Bu nedenle çocuklarınızın büyüme verileri ile Persentil tablosundaki sağlıklı ve normal büyüme verilerini rahatlıkla karşılaştırabilirsiniz.

  • Persentil tablosunda sağlıklı bir büyümenin verileri 3 ile 97 Persentil aralığında bulunur.
  • İçerisinde bulunduğumuz yılların özelliklerine ve ülkelerin yapılarına göre (Irklar arası farklılıklardan kaynaklı.) Persentil tablosunda farklılıklar oluşabilir.
  • Kimi çocuklar genetik yapılarından kaynaklı tabloda bir yaş geriden ya da bir yaş ileriden gelebilirler. Örneğin, anne ve babası çok uzun boylu olan bir çocuk Persentil tablosunun boy eğrisinin üzerine çıkabilir ya da bir yaş büyük durabilir. Diğer yandan genetik yapısından kaynaklı kısa boylu çocuklar da olabilir.
  • Persentil tablosundan hareketle doktor muayenesi sonucunda da verilerin desteklenmesi ve çocuğunuzun gelişiminde ya da büyüme evrelerinde ani düşüler yaşanmasında doktor kontrolüne gidilmesi gerekir. Persentil tablosu çocuğunuzu gözlemlemenizi kolaylaştırır fakat müdahale için doktor tedavisi şarttır.

Kız Çocuk Persentil Tablosu

Çocukların boy, kilo ve baş çevresinin ölçümleri cinsiyetlerine bağlı fizyolojik yapılarına göre değişiklik gösterebilir. Bunun için kız ve erkek çocuk için ayrı ayrı tasarlanan Persentil tablosu bulunur. Bu nedenle de çocuklarını gözlemlerken yanlış bir değerlendirmeye ulaşmamak için cinsiyetine bağlı Persentil tablosunu takip etmelisiniz.  Kız çocuk Persentil tablosu değerlendirilirken, çocuğunuzun verileri %10 altında veya %90 üzerinde ise gelişimlerinde bir sorun olduğu anlaşılır.

Erkek Çocuk Persentil Tablosu

1-3 ay şeklinde ilerleyen Persentil tablosu için çocuklarınızı kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz.  Erkek çocuğunuzun verilerinde erkek çocuk Persentil tablosu için %10 düşüş yaşanması veya %97 yükseliş yaşanması gelişiminde bir problemin olduğunun göstergesidir.