close
close

10 Aralık 2020

3029

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Prematüre bebek özellikleri, Prematüre bebek nedir? Prematüre bebek gelişimi nasıl olur? Erken doğumun nedenleri vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız prematüre bebekler zeki mi olur başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Prematüre Bebekler Zeki mi Olur?

Prematüre Bebekler Zeki mi Olur?

Ülkemizde her on bebekten biri erken doğmaktadır. Prematüre bebekler doğumdan itibaren normal bebeklerden daha çok sıkıntılar yaşamaktadır ve daha özenli şekilde bakılması gerekmektedir.

Bağışıklıkları tam gelişmemiş ve en ufak etkenlerden hemen etkilenebilecek bu bebekler yeteri kadar gelişmemiş organlarla hayata tutunmaya çalışmaktadır. Ancak hayata zayıf olarak başlayan bu bebekler prematüre doğmuş olsalar dahi dünyayı değiştirecek ve derinden etkileyecek güce sahip olabilir.

Tarihte dünyayı etkilemiş pek çok bilim adamı, sanatçı ve siyasetçinin prematüre doğduğu bilinmektedir. En önemli fizik kurallarını bulan Albert Einstein, dünyanın en ünlü fizik bilginlerinden olan Darwin ve Newton, günümüze kadar unutulmayan İngiliz başbakanı Churchill, en tanınmış ve başarılı balerinlerden Anna Pavlova, herkes tarafından beğenilerek okunan kitapların sahibi Mark Twain prematüre olarak doğmuş ve dünyayı etkilemiş isimlerden bazılarıdır.

Prematüre bebeklerin gerekli tedaviye ulaşabilmeleri, bakımlarının tam olarak yapılması bu bebeklerin hayata tutunmaları ilerde diğer insanlara sağlayacakları büyük katkılar için oldukça önemlidir.

Prematüre bebekler özel ilgi ile büyümektedirler ve anne karnında tamamlanması gereken gelişimlerini dış dünyada bir kuvözde tamamlamak zorunda kalmaktadırlar. Beyin gelişimi de dışarıda tamamlanmaktadır. Çoğu prematüre bebeğin oldukça akıllı ve zeki olmalarının nedeninin gördükleri bu özel ilgi olabileceği düşünülmektedir.           

Erken Doğumun Nedenleri Nedir?

Erken doğumların yaklaşık olarak yarısının sebebi belirlenememektedir. Ancak bazı faktörlerin erken doğum riskini artırdığı uzmanlarca belirlenmiştir.

Vajinal enfeksiyonlar ve buna bağlı akıntılar erken doğum riskini artırmaktadır. Servikal yetersizlik yani rahim ağzının güçsüz olması bir diğer önemli ve en sık karşılaşılan erken doğum nedenidir.

Daha önce erken doğum yapılmış olması, iki gebelik arasında geçen sürenin altı aydan kısa olması, çoğul gebelikler, gebelik zehirlenmesi, diyabet ve tansiyon gibi sağlık problemleri, önceden çok sayıda düşük yapılmış olması, Fiziksel travmalar ve yaralanmalar erken doğum oranını artıran sebepler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca sigara içmek, kansızlık, bebeğin suyunun fazla olması, bebeğin iri bir bebek olması da erken doğumun diğer sebepleri arasında sayılmaktadır.

Prematüre Bebeğin Özellikleri Nelerdir?

37 haftadan önce doğan bebeklere prematüre bebek denir. Doğum haftasına göre 23-28 hafta arasında doğan bebekler son derece erken doğmuş, 28-32 haftalık doğmuş bebekler çok erken doğmuş, 32-34 hafta arası doğmuş bebekler orta erken doğmuş, 34-37 hafta arasında doğanlar ise geç preterm bebekler olarak tanımlanır.

  • Prematüre bebekler gelişimleri tam olarak gerçekleşmediği için normal zamanında doğan bebeklerden ayıran çeşitli özelliklere sahiptir.
  • Prematüre bebeklerin cildi şeffaftır bu nedenle damarları görülebilmektedir.
  • Vücut ısılarını koruyamazlar çünkü kahverengi yağ dokuları gelişmemiştir. Bu nedenle kuvözde bakılırlar.
  • Kas ve sinir sistemi yeteri kadar gelişmediği için bazı refleksleri yoktur. Örneğin emme refleksi gelişmediği için sağılmış anne sütü ya da diğer besinler sona ile midelerine ulaştırılarak beslenirler.
  • Solunum güçlüğü çekebilirler bu nedenle solunum cihazına bağlanmaları gerekebilir.