close
close

20 Mart 2021

169

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Servikal serklaj nedir? Hangi durumlarda servikal serklaj uygulanır? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız serklaj nedir başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Serklaj Nedir?

Serklaj Nedir?

Daha geniş ifade şekli ile Servikal Serklaj, hamilelik döneminde rahim ağzına dikiş atılma işlemidir. Özellikle erken doğum gibi hamilelikte yaşanan birçok problemin önüne geçmek ve yaşanabilir sorunlara karşı önlem almak için hatta acil durumlarda kullanılan cerrahi bir işlemdir. Serviks, rahim bölgesinin alt kısmında kalan ve vajinaya ulaşılan bölümdür.  Rahim ve vajina arasında kalan serviks bölümü, doğuma kadar kapalı durarak bebeğe koruma sağlar. Doğumun yaklaşması ile beraber serviks açılarak bebek, rahim bölgesinden vajinaya ulaşarak dünyaya gelir. Hamilelik ve doğum arasındaki bu süreçte görev alan serviks bölgesinde, kimi zaman doğumdan önce açılmalar yaşanabilir. Tam da bu gibi durumlarda rahim ağzına dikiş atılarak yani Servikal Serklaj işlemi yapılarak, serviks bölgesinin kapalı kalınması sağlanır.

Serklaj İşleminin Uygulandığı Durumlar

  • Kısa rahim ağzı saptanmış kadınlarda,
  • Hamilelik sürecinde rahim ağzında genişleme yaşayan kadınlarda,
  • Sık sık düşük yaşayan ve bu sebepten dolayı rahim ağzında yetersizlik yaşayan kadınlarda,
  • Ayrıca rahim ağzında yetersizlik yaşanmasıyla beraber oluşan acil durumda olan kadınlarda erken doğumunu önlemek için Serklaj işlemi uygulanır.

Serklaj işlemi Ne Zaman ve Hangi Planlamalarla Uygulanır?

  • Acil Serklaj: Gebelik sürecinin herhangi bir anında, vajina akıntılarıyla başlayan vajina kanamaları ve rahim bölgesinde baskı gibi durumlarda doktorun yaptığı fiziki ya da spekulum muayenelerinde gözlemlenen rahim ağzı açıklığında uygulanır.
  • Öyküye Dayalı Serklaj: Hamileliğin ikinci trimester dönemi olarak bilinen 4,5 ve 6’ıncı aylarda yaşanan erken doğum ve düşük riskinin önlemek amacıyla uygulanır. Uygulandığı haftalar ise hamileliğin 12 ile 14’üncü haftaları arasındadır.
  • Ultrasona Dayalı Serklaj: Anne karnındaki bebeğin ultrason kontrollerinin yapılmasının başladığı aylarda, transvajinal ultrasonografik incelemeler aracılığı ile Serklaj işleminin gerekliliğinin tespit edildiği hastalara uygulanır. Genellikle 14 ile 24 haftalık hamileliklerde uygulanır.

Serklaj İşleminin Yararları ve Riskleri Nelerdir?

Serklaj işlemi, gerekli olduğu kadar risk de taşıyan bir işlemdir. Uygulandıktan sonra lekelenme, akıntı, ağrı ve kramp gibi rahatsızlar oluşsa da birkaç hafta sonra bu rahatsızlıklar ortadan kalkar. Cerrahi bir işlem olduğu kadar, hastanede kalma süresi en fazla 1 gündür. Diğer yandan hamile anne adayının evde dinlenmesi ve en az 1 hafta cinsel ilişkiden uzak durması gerekir.  Tüm bu unsurların dışında Serklaj işleminin yararları ve risklerinden bahsetmek gerekirse:

  • Serklaj İşleminin Yaraları: Gebelikte yaşanan tüm erken doğum rahatsızlıklarının ve risk faktörünün engellenmesi için oldukça yarar sağlayan bir işlemdir. Uygulandığı hamilelikten sonra yaşanan diğer tüm hamilelikte de uygulanır ve %85 ile %90 başarı sağlar.
  • Serklaj İşleminin Riskleri: İşlemin uygulanmasından sonra kötü kokulu akıntılar, yüksek ateş, baş ağrıları, sancılar, anesteziden kaynaklı komplikasyonların yaşanma riski olduğu gibi enfeksiyon ve su kesesinin yırtılma riski de olur.