close
close

18 Aralık 2020

6200

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Sezaryen doğum sonrasında gaz sancısı nedenleri, nasıl çıkartılabileceği vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız sezeryan doğum sonrası gaz nasıl çıkarılır başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Sezaryen Doğum Sonrası Gaz Nasıl Çıkarılır?

Sezaryen Doğum Sonrası Gaz Nasıl Çıkarılır?

Anne sezaryen doğum sonrasında ne kadar erken bir şekilde ayağa kaldırılırsa iyileşmesi de o kadar hızlı olacaktır. Doktorların anneleri sezaryen sonrasındaki 4-6 saat içerisinde ayağa kaldırmalarının nedeni bu iyileşmeyi teşvik etmektir. Hareket eden annenin sezaryen doğum sonrası gaz problemi de birinci günün sonunda ortadan kalkmaktadır. Ameliyattan sonra gaz çıkarabilmek için şunlara dikkat edilmelidir;

 • Bol bol yürüyerek bol su içmesi annenin sezaryen doğum sonrası gazı çabuk atabilmesi için oldukça gereklidir.
 • Papatya ve rezene çayı, kimyon gaz atımını hızlandıracaktır.
 • Dikişlere denk gelmeyecek şekilde karnın yan taraflarına sıcak su torbası konulması da gaz çıkarılmasına yardımcı olacaktır.
 • Ev yapımı kayısı ve üzüm hoşafları gaz atımını sağlayacağı gibi sütünüzü de artıracaktır.
 • Sezaryene girmeden 8 saat boyunca aç ve susuz kalınmalıdır.
 • Kabızlık sıkıntısı yaşayan anneler için ameliyat öncesinde lavman yapılması da doğum sonrasında gaz sıkıntısı yaşanmasını engelleyecektir. Ameliyat günü büyük tuvalet yapılmışsa lavmana gerek yoktur.

Sezaryen Sonrası Gaz Sancısı Yaşanmasının Sebepleri

Sezaryen normal doğum olarak adlandırılan vajinal yolla doğumun çeşitli nedenlerle istenmediği ya da riskli olduğu durumlarda karın ve rahmin kesilerek bebeğin alındığı bir cerrahi müdahaledir. Çok nadir de olsa bu yöntemle rahimde bulunan ölü fetüs da alınmaktadır.

Sezaryen bir çeşit batın ameliyatıdır. Bu nedenle sezaryen sonrasında bağırsak hareketlerinde bir miktar yavaşlama ve buna bağlı gaz görülebilir. Sezaryen ameliyatlarda bağırsaklar dışarı çıkarılır ve bebek alınıp tekrar yerine konulur. Bu esnada bağırsaklara hava dolar ve bu sezaryen doğum sonrası gaza sebep olur.  Annelerin karnının doğum öncesindeki gibi şiş gözükmesinin nedeni de bu gaz birikmesinden kaynaklanmaktadır. Sezaryen sonrasında gaz çıkarılması bağırsak dolaşması olup olmadığının oluşması için önemlidir bu nedenle anne gaz çıkarmadığı sürece taburcu edilmez gerekirse ufak bir operasyon yapılarak dolaşma açılır.

Sezaryen doğumdan 4-6 saat sonrasında anne ayağa kalkmazsa, yeterince yürümezse, katı gıda ağırlıklı beslenerek yeterince sıvı almazsa, kronik bağırsak tembelliği varsa gaz sancısı yaşaması kaçınılmazdır.

Sezaryen Sonrasında Gaz Sancısı Yaşamamak İçin Neler Yapılmalıdır?

 • Ameliyat öncesinde ve sonrasında alınan besinlere dikkat edilerek gaz şikayeti önlenebilmektedir.
 • Sezaryen doğum sonrasında ilk bir aylık sürede kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller önerilmemektedir.
 • İlk bir haftalık süreçte tek başına pişmemiş süt ve yoğurt gaz şikayetini artıracaktır. Bu nedenle tüketilmemelidir. Bu besinler sütlü tatlılar ve yoğurtlu çorbalar içerisinde pişmiş olarak tüketilmelidir.
 • Çiğ sebze ve meyveler gaz problemine yol açarlar bu nedenle sebzeler pişirilerek yenmelidir. Meyveler ise komposto olarak alınabilir.
 • Öğünlerde salata ya da yoğurt yerine hoşaf gibi gıdalar gaz problemine yol açmamak için tercih edilmelidir.

Anne hareket ettikçe sindirimi daha da rahatlayacak ve gaz şikayeti azalacaktır.

Ameliyat sonrasında mümkün olduğunca yürüyüş yapılması, bol su ve sıvı gıdalar alınması, gaz yapan gıdalar yenmemesi gaz sancılarını önleyen en önemli hususlardır.