close
close

10 Mart 2021

14040

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Spiral varken hamile olduğumu nasıl anlarım? Spiral varken adet gecikmesi olur mu? Spiral varken hamile kalınırmı? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız spiral ile hamile kalma belirtisi başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Spiral İle Hamile Kalma Belirtisi

Spiral İle Hamile Kalma Belirtisi

Hamile kalmak istemeyen pek çok kadın korunma yöntemlerinden kendilerine en uygun olanı tercih ederler.  Doğum kontrol ilaçları, iğneleri ve spiraller derken birçok hamilelikten korunma yöntemi vardır. Bunların içerisinden özellikle spiral kullanımı kadınlar arasında oldukça yaygındır. İlaç kullanımları yani ertesi gün hapları çoğunlukla unutulduğu ve iğnelerin de hormonsal dengeleri değiştirdiği için tercih edilmeleri daha gerilerde kalır. Spiral kullanımı ise tüm bu olumsuzlukları geride bıraktığı için tercih edilir bir durumdadır.

Spiral halk arasında ‘taktırmak’ ifadesi ile kullanılır. Çünkü T şeklinde bir yapıya sahip olan spiral, uzman doktorlar tarafından rahim içerisine yerleştirilir, bu nedenle de spiral taktırmak ifadesi kullanılır. Rahim içerisinde yer alan spiral, ilişki sırasında sperm hücrelerinin yumurtalıklara gideceği yolu kapatarak hamilelikten korunma sağlar. Her ne kadar güvenilir bir yapıya sahip olarak sıkça tercih edilse de hamileliğe karşı %100 koruma sağlayamamaktadır. Hatta çevrenizde spiral taktıran kadınların hamile kaldığını da duymuş olabilirsiniz. Spiral taktıran kadınların hamilelik yaşaması durumunda da bazı belirtiler meydana çıkar. Bu belirtilerden hareketle en kısa zamanda doktor kontrolüne gidilmesi önemlidir.

Spiral Kullanımında Yaşanan Hamileliği Anlamak

  • Adet Gecikmesi: Neredeyse tüm hamilelik belirtilerinden ilki adet gecikmesidir. Normal adet döneminde 7 günü geçen gecikmeler yaşanması hamileliği gösteren bir belirtidir. Spiral kullanan fakat hamile kalan kadınlarda da ilk belirti olarak adet gecikmesi görülür.
  • Kasık Sancıları: Aniden ortaya çıkan özellikle kasık bölgelerinde oluşan sancılar hem ağrıya ve batmalara neden olur hem de hamileliğin belirtilerinden biridir.
  • İdrar Sıklığı: İdrara çıkma sıklığı ya da idrar tutamama durumu da spiral ile hamile kalma belirtilerinden biri olmaktadır.
  • Tansiyon Değişimleri: Hamilelikte yaşanan hormonsal değişimlerden dolayı da tansiyonun aniden yükselmesi ya da düşmesi durumu olur, böylelikle tansiyon değişimleri de hamilelik belirtilerindendir.
  • Bulantı: Spiral ile hamilelik belirtilerinde kusmadan daha çok yüksek oranda böğürmeli bulantılar yaşanır. Bu bulantı durumu ise kokulara karşı yaşanan aşırı hassasiyette ortaya çıkar.
  • Halsizlik: Vücudunuzda aşırı bir halsizlik, yorgunluk hissediyorsanız veya uyku halinde olma, uykuya karşı dayanıksızlık yaşama gibi durumlarınız oluyorsa hamile olma riskini taşırsınız.
  • Vajina Akıntıları: Normal vajina akıntınızdan farklı olarak, kokulu, yoğun akıntılarınız oluşmaya başlamış ve renk olarak pembe ile kahverengi görünüyorsa hamile olma olasılığınız vardır.
  • Şişkinlik: Vücudunuzun belli bölgelerinde özellikle el ve ayaklarınızda şişkinlikler hissediyorsanız spiral ile hamile kalma belirtisi gösteriyor olabilirsiniz.
  • İştah Değişimi: Yemek yeme alışkanlığında bir artış ya da azalma durumu da hamilelikte olur.
  • Göğüslerde Oluşan Hassasiyet: Hamilelik sürecinde büyüyen ve şişlik oluşan göğüslerde de hassasiyet meydana gelir. Daha çok batmaların sonucunda oluşan ağrılar da hassasiyeti tetikler. Tüm bunlar da spiral ile hamilelikte görülen belirtiler

Çok daha fazla bilgi için hamilelik belirtileri başlıklı kategorimizi inceleyebilirsiniz.