close
close

10 Ocak 2021

634

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Spiral nedir? Spiral kayması belirtileri nelerdir? Spiral kayması nasıl anlaşılır? Spiral kaymasında yapılması gerekenler nelerdir? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız hamilelik testi ne zaman yapılır başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

 

Spiral Kayması Belirtileri Nelerdir?

Spiral Kayması Belirtileri Nelerdir?

Evli çiftlerin en çok yaşadığı sorunlardan biri de korunma yöntemleridir. Cinsel ilişki sonrası planlanmayan bir hamileliğin yaşanmaması için çiftler, doğum kontrol yöntemlerini tercih ederler. Çoğu çift her ne kadar kendi yöntemleri ile korunmaya çalışsa da beklenmedik olaylarla karşılaşabilir ve gebelik gerçekleşebilir. Bu tür durumlar için geliştirilmiş birçok korunma yöntemi vardır. Doğum kontrol yöntemleri arasında yer alan spiral de çok güçlü korunma yöntemidir. Bu nedenle de gebeliğe karşı korunmada pek çok çifttin tercihi olur. Spiral, T şeklinde olan ve rahim ağzına yerleştirilen bir tür doğum kontrol cihazıdır. Yaklaşık 2-3 cm olan spiralin, takılmasından önce rahmin ölçülmesi gerekir. Takılacak rahmin boyutuna göre belirlenen spiral, gerekli muayeneden sonra doktor kontrolünde ipleri aşağıya bakacak şekilde rahim ağzına yerleştirilir. Tüm bu işlemler alanında uzman doktorlar tarafından uygulandığı için bir başkası tarafından ya da cihazı kullanacak bireyler tarafından takılması mümkün değildir.

Spiral Kayması Belirtileri

Kimi zaman yaşanan olumsuzluklar nedeniyle spiral kayması da oluşabilir. Spiral kayması belirtilerini anlamak için bazı durumlar vardır:

  • Adet döneminden farklı bir zamanda kanamanız veya lekelenmeleriniz olduğunda
  • İlişki sırasında kimi zaman spiralin penise temas ettiğini hissettiğinizde
  • Vajinadan spiral iplerinin sarktığını gördüğünüzde
  • Vajinanın içinde veya dışında şişkinlik hissettiğinizde
  • Vajina bölgenizde aşağıya doğru çekilme hissettiğinizde spiral kayması belirtilerini hissedebilirsiniz.

Spiral Kayması Nasıl Anlaşılır?

Spiral kayması belirtilerinden yola çıkarak spiralin kaydığı hakkında kesin sonuca varamazsınız. Spiral kayması anlaşılması zor bir durumdur.  Ancak kendiniz belirtilerden yola çıkarak spiral kaymasından şüphelenebilirsiniz. Erken teşhis edebilmek için bu belirtiler çok önemlidir. Kesin bir sonuca ulaşmak içinse jinekolog muayenesinden geçmelisiniz.  Jinekologa gitmeden önce kendinizde spiral kayması belirtilerinden hangilerinin göründüğüne bakmalısınız. Özellikle gözle görülür spiral ipleri ve adet dönemi dışında yaşanan kanamalar en büyük belirtilerdendir. Diğer yandan ilişki sırasında penis ile spiralin teması hissedilirse de hemen jinekologa gidilmelidir. Çünkü bu durum spiral kaymasının yanında penise de zarar verebilmektedir.

Spiral Kaymasında Yapılması Gerekenler

Spiral kayması belirtilerinden sonra jinekolog tarafından spiral kayması anlaşılırsa, spiralin hemen çıkarılması gerekir. Gözle görünür kaymalar fiziksel muayene edilirken, gözle görülmeyen kaymalarda ultrason kullanılır. Forseps yöntemi spiralin çıkarılmasında kullanılan ilk yöntemdir. Forseps yöntemi spiralin çıkarılmasını gerçekleştiremiyor ise cerrahi yöntem kullanılır. Anestezi uygulanarak, rahim ağzı genişletilir ve rahime ulaşılır. Buradan da histeroskopi aracılığı ile rahim içine bakılarak yarım saat içinde spiral çıkarılır.