close
close

17 Şubat 2021

306

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Suni sancı nedir? Suni sancı ne zaman verilir? Suni sancı hangi durumlarda uygulanır? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız suni sancı ile doğum başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

 

Suni Sancı İle Doğum

Suni Sancı İle Doğum

9 aylık hamilelik sürecinin sonlaması ile birlikte anne adaylarının aklındaki en önemli düşünce doğumun nasıl gerçekleşeceğidir. Bunun için de genellikle bebeğin doğum kanalına girmesi dikkate alınarak normal doğumun gerçekleşip, gerçekleşemeyeceğine bakılır. Doğum kanalı ile ilgili daha çok bilgiye ulaşmak için bebeğin doğum kanalına girmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Normal doğumun gerçekleşmesi için ihtiyaç duyulan ve beyin tarafından gönderilen doğum hormonlarının sinyali vardır. Bu hormonsal doğum sinyalleri rahmin kasılmasını harekete geçirerek rahim ağzının doğuma hazırlanması için yumuşamasını ve de açılmasını sağlar. Aralıklarla gelen bu kasılmalar normal doğumu başlatır. Normal doğumun gerçekleşmeyeceği anlarda ise alternatif doğum yöntemleri tercih edilir

Salgılanan doğum hormon sinyalinin gerçekleşmemesi durumunda da dışarıdan yapılan müdahaleler vardır. Bu müdahalelerle annenin doğuma hazırlanması için dışarıdan verilen sancıya ise suni sancı denir. Normal doğum sürecini yaşayamayan anneler için kullanılan suni sancı ile doğum kontrollü bir şekilde gerçekleştirilir. Doğumlarda anneler için kolaylık sağlayan suni sancılı doğumun kullanılması için bazı niteliklerin sağlanması gerekir, yani suni sancılı doğum her doğumda uygulanmaz. Doğum süreci normal şartlarda gerçekleşemediğinde uygulanması gereken suni sancılı doğum için gerekli koşulların oluşturulması önemlidir.

Suni Sancılı Doğum İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

  • Her ne olursa olsun doğumun gerçekleşmesi için gerekli olan ilk koşul rahim ağzının hazırlıklı olmasıdır. Rahim ağzının açılamaması durumunda da suni sancı verilemeden önce rahim ağzının doğuma hazırlanma süreci tamamlanmalıdır. Bunun için de uzmanlar tarafından belirlenen ilaçların kullanılması gerekir.
  • Eğer ilaçlar istenilen rahim ağzı açıklığını sağlayamazsa da rahim ağzının yumuşatılması için yine uzmanlar tarafından belirlenen doğum aletleri ile rahim ağzı açıklığı oluşturulur ya da yumuşatılma işlemi yapılır.
  • Suni sancı verilmeden açılması gereken rahim ağzı için kullanılan bir diğer yöntem ise rahim ağzını sıyırma işlemidir. Uzman doktorlar tarafından yapılan bu işlemde doktor eldivenli eli ile rahim ağzında bebeği saran amniyotik sıvısının olduğu zarı rahim duvarından sıyırır. Bu işlem tam olarak doğum anında gerçekleştirilmez, 38’inci haftadan sonra düzenli olarak haftada bir kez olmak üzere uygulanır. Bu yöntemin kullanılma amacı ise Prostaglandin adıyla rahim ağzında salgılanan maddenin oluşumunu ve rahim ağzının doğuma hazırlanmasını desteklemektir.

Suni Sancının Uygulanmadığı Durumlar

Suni sancının gerekli olduğu durumlar ve gerekli koşullar kadar uygulanamadığı durumlarda vardır.

  • Bebeğin başının anne karnında doğum kanalına yönelmediği aynı zamanda da yan durduğu pozisyonlarda.
  • Rahim kasılmaları bebeğin oksijen alanını kısıtlıyorsa.
  • Doğum anında annenin aktif vajina uçuğu geçirmesinde.
  • Daha önceden anne karnında sezaryen, miyom gibi ameliyatların dikiş izleri varsa. Yine bu ameliyatlardan ya da kanser ve leğen kemiğinde kaza sonucu oluşan deformasyon durumlarında vajinadan bebeğin çıkmasını engelleyecek herhangi bir olumsuzlukta.
  • Anne karnındaki bebeğin plasentası, kordonu ve bebeğe ait damarlardan biri vajinaya doğru sarkmış ise suni sancı ile doğum yapılamaz.