close
close

28 Ocak 2021

463

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Trikotilomani tedavisi nasıl olur? Trikotilomani hastalığı neden oluşur nasıl olur? vb. gibi birçok bilgiye sahip olacaksınız. Eğer hazırsanız trikotilomani nedir başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Trikotilomani Nedir?

Trikotilomani Nedir?

Kimi zaman çocuklarımızda beklemediğimiz ve nedenini çözemediğimiz rahatsızlıklar meydana gelir. Bu rahatsızlıklardan biri olan Trikotilomani hastalığı ise gün geçtikçe etrafımızda çok sık duyduğumuz rahatsızlıklardandır. Trikotilomani, daha çok bedenin çeşitli bölgelerinden (kaş, sakal, kirpik ve saç gibi) kıl koparma rahatsızlığıdır. Kimi hastalarda sadece koparılma olarak görülse de kimi hastalarda bu kılların yenilmesi ve yenilme sonucunda mide ile bağırsakta birikmesine de rastlanır. Trikotilomani rahatsızlığı bir çeşit stres hastalığı olarak bilinir. Nöroloji ile biyoloji uzmanları tarafından yapılan çalışmaların sonucunda, strese karşı başa çıkmanın belirtisi olan bu rahatsızlığın daha çok nörotransmiterlerin dengesizliği ve genetik yakınlığının sonucunda ortaya çıktığı belirlenmiştir. Daha önce ailede olması rahatsızlığı tetikleyen en etkili etmenlerin arasında yer alır.

Trikotilomani Rahatsızlığı Kimlerde Görülür?

Trikotilomani rahatsızlığının görülmesi genel olarak kadınlar üzerinde erkeklere göre 4 kat fazla olduğu söylenmektedir. Rahatsızlığın görüldüğü kişilerde;  herhangi bir yaş grubu, ırk çeşidi, etnik grubu, cinsiyeti ya da sosyoekonomik yapısı yoktur.  İlk görülme yaşı ise 11-13 yaş arası çocukluk döneminde başlar. Çocukluk döneminde görülmesi kız ve erkek olarak ayrım yapılmaksızın eşit oranda görülür. Fakat yetişkinlerde görülmesi %80-90 oranında kadınlarda yoğunlaşır.  Trikotilomani rahatsızlığı için hastaneye gelip tedavi olan kişi sayısı çok azdır. Daha çok toplum içinde bastırılmış bir rahatsızlıktır. Sayısal verilerle açıklamak gerekirse, Trikotilomani hastalarının %1-3’lük kısmı tedavi olurken, yaklaşık 1-1,5 milyon kişi rahatsızlığının farkında bile olmadan tedavi olmamaktadır. Bunun nedeni daha çok hastalığın şiddetinden kaynaklanmaktadır.   Trikotilomani rahatsızlığı genel olarak çocukluk döneminde başlasa da kimi verilerde nadirde olsa 1 yaş altı bebeklerde de görüldüğü kaydedilmiştir. Strese bağlı olarak ortaya çıktığı gibi düzenli giden hayat standartları içinde de Trikotilomani rahatsızlığı kendini gösterir.

Trikotilomani Tedavisi

Çoğunlukla strese bağlı ve genetik yapılı bir rahatsızlık olan Trikotilomani tedavi edilebilir bir hastalıktır.

  • Halk arasında ‘saç yonmak’ olarak bilinen bu rahatsızlığı duyguların tetiklediği de bilinir. Bundan hareketle de Trikotilomani tedavisinde yapılacak ilk adım, en belirgin sebebin kaynağını yani stresi ortadan kaldırmaktır. Stresi kaldırmak için ise stres oluşturan olayları belirlemek ve stresi azaltmak gerekir. Bunun için de gergin durumlarda stres yönetimi uygulanmalıdır.
  • Diğer yandan Trikotilomani hastalarının sosyal hayatında da olumsuzluklar yaşanır. Tedavi edilmeleri içinse sosyal hayatlarına olumlu katkılarının yapılması ve de çevresel uyumlarının kazanılması gerekir. Sosyal hayatın düzenlenmesi için tercih edilen psikoterapi tedavisinin içeriğinde de bilişsel davranışçı terapi uygulaması yapılabilir.
  • Trikotilomani hastalarının tedavisinde ayrıca ilaç kullanımı da bulunur. İlaç kullanımı ise daha çok Trikotilomani rahatsızlığının şiddetlenmesi durumunda nörotransmitterlerin dengesizliğinin düzenlenmesi amacıyla kullanılır.