close
close

15 Kasım 2020

574

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Tüp bebek süreci nasıl olur? Tüp bebek aşamalarını kimler düşünmelidir? Tüp bebek tedavisinde başarı oranı nedir? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız tüp bebek nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

 

Tüp Bebek, kısa bir tabirle düzenli ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerin ve 40 yaşını aşmış ve aile olmak isteyen çiftlerin en sık başvurduğu tıbbi yöntemlerden biridir. Kısırlık tedavisinde kullanılan en yaygın tedavilerin başını tüp bebek tedavisi çekmektedir. Tüp bebek tedavisinde ilk başarılı sonuç 1978 deki girişim sonucunda gerçekleşmiş olup o günden bu yana geliştirilerek en çok kullanılan tedaviler arasına girmiştir. Tüp bebek süreci, bir kadının vücudunda bulunan hormonlara benzerlerinin enjekte edilmesiyle başlar. Daha sonra bu hormonlar daha fazla yumurta üretmek için uyarıcı hormonlar kullanılarak uyarılır. Daha sonra hormonlar ile üretilen yumurtalıklar, erkek spermleri ile karıştırılır ve bir embriyo ortaya çıkartmak için sıcaklığı kontrol edilen bir ortamda saklanır. Yaklaşık iki gün boyunca burada saklandıktan sonra bir uzman tarafından en iyi embriyolar ince plastik bir krater ile rahim içerisine aktarılır. Sonucun olumlu olması için birden fazla embriyo rahim içerisine aktarılır. Bu işlemlerin sonucunda ise tedavinin olumlu yanıt verip vermediğini kontrol etmek için hamilelik testi yapılır. Hamilelik testine dair daha çok bilgiye ulaşmak istiyorsanız hamilelik testi ne zaman yapılır başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Tüp Bebek Başarı Oranı Nedir?

Tüp bebek başarı oranı, uygulanan kadının yaşına, yapıldığı yere, kısırlığın nedenine vb. gibi nedenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Aslında biraz da uzmanınıza bağlı olarak bu sonucun olumlu olması arttırılabilir. Dünya çapında 35 yaşın altındaki kadınların yaklaşık olarak yüzde 35-50 arasında bir olumlu sonuç aldığı görülürken 35 yaşın üstündeki kadınlarda bu oran maalesef yüzde 10-11 gibi oranlara kadar düşmektedir. Ancak günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile bu oranların sürekli yaş grubuna bakmaksızın arttığını da belirtmek isteriz. Uzmanlara göre 2025 yılından sonra olumlu sonuç yüzdesi 50’nin üzerinde olacağı düşünülmektedir.

Kaç Kez Tüp Bebek Tedavisi Olunabilir?

Tüp bebek tedavisinde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Hele ki ilk 2-3 denemeniz negatif sonuçlanır ise kesinlikle üzüntüye kapılmayın. Başarılı sonuçlar 4-5 denemeden sonra da pozitif olarak görülebilmektedir. Ancak negatif bir sonuç aldığınızda tekrar tüp bebek tedavisine geçmeden önce mutlaka kısırlığınıza neden olan faktörleri en ince ayrıntısına kadar incelemeniz gerekmektedir. Kısırlığa dair daha fazla bilgi edinmek için neden hamile kalamıyorum başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Umarız bir an önce o mutlu haberi alırsınız.