close
close

14 Aralık 2020

1234

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda,  Embriyo transferi sonrasında yapılabilecekler nelerdir? Embriyo transfer sonrasında duş ne zaman alınır? Tüp bebek transfer sonrasında yapılabilecekler nelerdir? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız tüp bebek sonrası tuvalet başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Tüp Bebek Transfer Sonrası Tuvalet

Tüp Bebek Transfer Sonrası Tuvalet

Tüp bebek uygulaması doğal yollarla hamilelik elde edemeyen, çiftlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedaviye başlanmadan önce hem anne hem de baba adayının çeşitli alışkanlıklarını değiştirmeleri ve yaşam tarzlarında önemli değişiklikler yapmaları istenmektedir. Alkol ve sigara kullanımının bırakılması, doktor bilgisi haricinde ilaç kullanılmaması, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gibi pek çok davranış minik bir bebeğe sahip olabilmek için yapılan davranışlardır. Tüp bebek uygulaması hakkında daha fazla bilgi almak için tüp bebek nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tüp Bebek Transfer Sonrası Tuvalet İhtiyacı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hayatınızın düzenini baştan sona değiştirip, çeşitli zorluklarla başa çıkıp, uzun süren iğne ve ilaç tedavilerinden sonra yapılan transfer sonrasında başarı oranını artırmak için de tüm detaylar öğrenilmek istenilmektedir. Transfer sonrasında yapılmaması gereken davranışlar özellikle dikkat edilen noktalardır. Transfer sonrasında tuvalet ihtiyacı da anne adaylarının aklını karıştıran hususlardan biridir.

Transfer yapılmadan önce anne adayının idrara sıkışık olması gerekmektedir. Bunun istenme nedeni embriyoların ince bir kateter yardımıyla rahim içerisine yerleştirilmesidir. Yerleştirme sırasında kateterin rahim içindeki ilerleyişinin gözlenebilmesi için bir miktar idrara sıkışık olarak gerekmektedir.

Yani anne adayı transfere giderken idrara sıkışık olmalıdır ancak çok su içilmesi çok sıkışmaya neden olacağından fazla su içilmemeli ve sabah tuvalete çıkılmamalıdır.

Transfer sonrasında 45 dakika ya da 1 saat kadar yatarak dinlenmeniz gerekir. Ancak bazı merkezlerde bu süre 2 saati bulmaktadır. Bu nedenle ilk 45 dakika dolduktan sonra tuvalet ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra taharetlenirken vajina içerisine su kaçırmamaya dikkat etmeniz gerekir. Bu durum kanal içerisinde enfeksiyonlara yol açabilir ve enfeksiyonlar tedaviyi olumsuz etkileyecektir.

Tüp Transfer Sonrası Duş

Tüp bebek transferi sonrasında bir gün bekledikten sonra ılık su ile duşa alınabilir. Sıcak suyla banyo şeklinde yıkanmak, küvete girmek gibi davranışlar sakıncalıdır ve tedavi sürecini olumsuz etkileyecektir. Ayakta, duş şeklinde ve hazneye su kaçmadan ılık su ile yıkanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Aynı şekilde tedavi sonrasında jakuzi, deniz ve havuza girmek tavsiye edilmez.

Anne adayının transfer öncesinde olduğu gibi transfer sonrasında da özen göstermesi tedavinin başarı şansını yükseltecektir.   

Embriyo Transferi Sonrasında Yapılması Gerekenler

Embriyo transferi sonrasında da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur. Transferin ardından anne adayının tıpkı hazırlık ve tedavi aşamalarında olduğu gibi dikkatli olması başarıyı artıracaktır.

  • Transfer sonrasında 1-2 gün uzun yol yolculuğu yapılmamalıdır.
  • Sigara ve alkol kullanımı kesinlikle olmamalıdır.
  • İlaçlar doktorun tavsiyesine uygun olarak kullanılmaya devam edilmelidir.
  • Ağır kaldırma, yoğun fiziksel aktiviteler, atlama, zıplama gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Merdiven çıkma, yemek yapma gibi aktiviteler yapılabilir.
  • Çok yoğun ve yorucu, stresli bir iş ortamı yoksa çalışmaya devam edilmesinde bir sakınca yoktur.
  • Sağlık durumunuzda bir değişiklik olması durumunda ve ishal, kanama, ağrı gibi hallerde mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.
  • Gebelik testi sonuçlanana kadar cinsel ilişkide bulunmayınız.
  • Düzenli beslenmeye devam etmeye ve bol su içmeye özen gösteriniz.