close
close

24 Kasım 2020

651

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebek emzirme nasıl olmalıdır?  Yeni doğan bebeği emzirmeye ne zaman başlamalısınız? Yeni doğan bebeği nasıl emziririz? Yeni doğan bebeği hangi sıklıkla emzirmeliyim? Emzirmenin bebek için faydaları nelerdir? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız yeni doğan bebek emzirme başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Emzirme

Yeni Doğan Bebek Emzirme

Bebeğinizi emzirmek hayatınızdaki en güzel duygulardan biri olacaktır. Emzirme anne sütünüz ile bebeğinizi beslemeye başlamaktır. Emzirmeye karar vermek kişisel bir konumdur. Ancak anne sütünün ne kadar önemli olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Bebeğinizi doğum yaptıktan sonraki ilk iki saatte emzirmeye çalışmak en iyisi olacaktır. Bu süt üretiminizi başlatmak için göğüs hücrelerinizi açmaya yardımcı olur. Doğumdan sonra emzirmek plasentanızın doğal yollar ile atılmasına yardımcı olarak iyileşmenize de yardımcı olur. Bebeğinizin size aç olduğunun belirtmenin en etkili yolu ağlamaktır. Eğer bebeğiniz dudaklarını yalıyorsa, dilini çıkarıyorsa, ellerini ağzına koyuyorsa, ağzını açıyorsa acıkmış olabilir. Emzirmeniz gerekebilir.

Bebek Hangi Sıklıkla Emzirilmelidir

Emzirme sıklığı ve süresi bebek doğduktan sonra ilk bir iki hafta çok değişkenlik göstermektedir. Bazı bebekler uzun uyurken bazıları daha az uyumaktadır. Bazı bebekler sık sık acıkırken bazıları daha az acıkmaktadır. Bu değişkenlik sizin için çok kafa karıştırıcı olabilir. Çevrenizde size tavsiye veren birçok insan olduğu için bu durumda sizin canınızı sıkabilir. Sütünüz gelmeye başladığında ilk bir haftada bebeğiniz bir günde 8 veya 10 kere emiyor olacaktır.

Emzirmenin Bebek İçin Faydaları Nelerdir?

Anne sütü, bebekler için en doğal en iyi beslenmedir. Harika derece de vitamin ve protein içerir. Anne sütü bebeğin virüslerle ve bakterilerle savaşması için antikor üretirken hastalıklara karşı direnci artırır. Bebeği hızlı ve sağlıklı bir gelişim sürecine sokar. İlk 6 ay anne sütünün ne kadar önemli olduğunu artık her anne biliyordur. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerde kulak enfeksiyonları, solunum yolu hastalıkları, ishal, çeşitli hastalıklar daha az görülmektedir. Bu hastalıklara dair daha çok bilgi edinmek istiyorsanız yeni doğan bebeklerde en çok görülen hastalıklar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yüzden doktora gitmeleri de daha az olacaktır. Emzirme daha sonraki çocukluk dönemlerinde da yüksek IQ puanları alındığını kanıtlamıştır. Bununla birlikte bebeğinizi ilk 6 ay emzirmenin sonucunda bebeğinizle aranızda daha güçlü bir bağ oluşmaktadır. Son olarak ilk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerde aşırı kilo alımı yerine daha sağlıklı ve düzenli bir kilo alımı gözlenmiştir. Anne sütü ve bebek beslenmesi hakkında daha çok bilgi edinmek için 0-6 Aylık Bebek Beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.