close
close

9 Aralık 2020

7978

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebekler kaç cc süt içer? 1 aylık bebek kaç cc süt ile doyar?  Yeni doğan bebek ne sıklıkla emmelidir? Bebeğin emmek istediğini nasıl anlarsınız ? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız yeni doğan bebek kaç cc süt içer başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Kaç CC Süt İçer

Yeni Doğan Bebek Kaç CC Süt İçer

Yeni doğum yapan annelerin kendilerine sıklıkla sordukları sorulardan biri ‘sütüm yeterli mi’ sorusudur. Hem annelik içgüdüsü hem de çevrelerinden duydukları şeyler annelerin bebeklerini sürekli emzirmek veya beslemek istemesine yol açar.

Ancak bebeğinizi düzenli takip ederseniz sütünüzün yetip yetmediğini anlayabilirsiniz. Bebeğiniz günde 5 sefer idrar yapıyorsa ve ayda 500 gr alıyorsa sütünüz yeterli geliyordur.

Yeni doğan bir bebeğin midesi ilk günlerde bir kiraz büyüklüğünde olur. Bu nedenle 50 ile 70 ml süt ona yeterli gelecektir. Bebeğinizi iki saatte bir ortalama 60 ml sütle doyurabilirsiniz.

Bebeğin mide büyüklüğü 3. günde kabuklu ceviz büyüklüğüne ulaşır ve iki saatte bir 60-90 ml süt yeterli gelir.

Bir haftalık bebeğin midesi ortalama bir kayısı büyüklüğüne gelir iki saatte bir 120 ml süt vermeniz gerekir. Bebeğiniz bir aylık olduğunda bir yumurta büyüklüğüne ulaşan midesi bebekle orantılı olarak büyümektedir. Bir aylık bebeğe 150 ml sütle iki saatte bir beslenmesi yeterlidir.

Normal gelişim gösteren bir bebek kilosunun yaklaşık 150-200 katı kadar anne sütü ya da mama almalıdır. Örneğin 4 kilogram ağırlığındaki bir bebek 600 ile 800 gram arasında süt almalıdır. 

Yeni Doğan Bebekleri Ne Sıklıkta Emzirmek Gerekir

Bebek beslenmesinde esas olan ve mutlaka uygulanması gereken nokta bebeğin her istediğinde emzirilmesidir. İlk iki ay bebeklerin en sık emdikleri zaman dilimidir. 2 ve 3. aylarda bebeğin midesi büyüyüp emmeyi öğrendiğinden emzirme sıklığı da azalacaktır. Daha uzun süreli ancak daha seyrek emen bebek daha fazla süt alacağından uzun süre acıkmadan uyuyacaktır. 6. aydan sonra başlanan ek gıdalar ile bebeğin emzirme sıklığı tekrar değişir.

Bebekler ortalama olarak iki saatte bir emzirilmelidir. Yeni doğan bebek günde 8-12 kez emzirilir. Bir aylıktan büyük bebekler günde 6-10 sefer emzirilmelidir. Üç aylık bebekler en az 4-8 kez emzirilir. Altı aylık bebekler ek gıdaya geçiş yapılsa dahi günde 4-6 sefer emzirilmelidir.   

Bebekler gaz, tahriş, pişik gibi sıkıntıları nedeniyle ağlamıyorsa her ağladığında emzirilmelidir. Bebeği emzirdikçe süt azalmaz. Aksine süt üretimi artacaktır bu nedenle emzirmekten çekinmemeniz gerekir.  Emzirmenin faydalarını okumak için yeni doğan bebek emzirme başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebek Emmek İstediğini Nasıl Belli Eder?

Bebekler emmek istediklerini içgüdüsel olarak yaptıkları hareketlerle belli ederler. Bebek ağzını açarak dilini dışarı çıkarıyorsa ve kucağa alındığında kafasını sağa sola çevirerek meme arıyorsa emmek istiyordur. Ayrıca bebeklerin ellerini ağızlarına götürerek parmaklarını emmeye çalışmaları da emmek istediklerinin bir göstergesidir.

Bebeklerin iletişim kurmaya çalışma yöntemleri ağlamaktır. Karnı acıkan, gazı olan, uykusu gelen veya altını pisleten bir bebek bu rahatsızlıklarını ağlayarak belli eder. Bebek acıktığı için ağlıyorsa mutlaka emzirmeniz gereklidir.

Anne sütü yeni doğan bebekler için hayati önem taşıyan ve ilerleyen dönemlerdeki sağlığını da etkileyen bir besindir. Bu nedenle bebeğinizi çok önemli bir problem olmadığı sürece mutlaka anne sütü ile beslemeniz gerekir.  Anne sütünün inanılmaz mucizesini öğrenmek için 0-6 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.