close
close

15 Şubat 2021

1073

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Yeni doğan bebek uyandırma yöntemleri nelerdir?  Yeni doğan bebek uyandırılırken dikkat edilmesi gerekenler vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız yeni doğan bebek nasıl uyandırılır başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Uyandırılır?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Uyandırılır?

Uzun bir bekleyişin ardından doğum gerçekleştiğinde hemen hemen her aile bebeklerine nasıl davranması gerektiği noktasında zorluk yaşar. Beslenmesi, giyinmesi, bulunduğu ortamdaki sıcaklığı ve uykusu derken her şeyi en ince ayrıntısına kadar incelemektedirler. Pek çok unsur kolaylıkla halledilse de uyku problemi aileler için zorlu bir süreç olabilmektedir. Özellikle günün 3’te ikisini uyuyarak geçiren yeni doğan bebek nasıl uyandırılır, büyük bir sorun haline gelir. Öyle ki, bebekler hiç uyandırılmadan 7 saate yakın kesintisiz uyuyabilirler. 

Bebeklerin bu kadar yoğun ve sık uyku düzenlerinin olması ise anne karnında hızla süren gelişimlerinin kaldığı yerden devam edebilmesi için gereklidir. Bu nedenle düzenli beslenmek kadar bebekler için düzenli uyumak da önemlidir. Bebeklerin uyku düzenlerinin oluşması ve gelişimleri için gerekli olan unsur ise aralıksız saatlerce uyumaları değildir. Belli saatlerde uyuması gereken bebeklerin belli saatlerde de uyanık olması gerekir. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin uyandırılmasına dikkat edilmelidir. Hatta bebeklerin beslenme saatlerini kaçırmamaları için de uyandırılmaları gerekir. Tam tersi durumlarda kesintisiz 7 saat uyuyan yeni doğan bebekler açlık sorunu yaşayabilirler.  Bebeklerin beslenmesi ile ilgili daha fazla bilgi için ay ay bebek beslenmesi başlıklı kategorimizi inceleyebilirsiniz. Ailelerin bu noktada yeni doğan bebekler için ne tür uyandırma yöntemi kullanılıyor bilmeleri gerekir.

Yeni Doğan Bebeği Uyandırma Yöntemleri

  1. Masajla Uyandırmak: Uyuyan yeni doğan bebeği uyandırmak için kollarına ve de bacaklarına küçük dokunuşlarla hafif bir masaj yapabilirsiniz. Özellikle ayak parmaklarının altına basınç uygulamanızla beraber yaptığınız masaj bebeğinizi uyandırmaya yetecektir. Bu hareketliliğe ek olarak kollarının altından tutarak kaldırdığınızda da beynine giden sinirleri uyarır ve bebeğinizi uyandırmayı başarırsınız.
  2. Emzirme Pozisyonunu Kullanarak Uyandırmak: Yeni doğan bebeğin anne sütünden beslenmesi için uyandırılmasında genellikle bu yöntem kullanılır. Çünkü yeni doğan bebekleri emzirmek için tamamen uyandırmak gerekmiyor, yarı uyanık durumda olmaları yeterlidir. Emme reflekslerini doğuştan kazanan bebekler ise emzirme pozisyonuna geldiğinde açlık ihtiyacı ile beraber annesinin meme ucunu algılayarak uyanmaya başlar. Çok nadir de olsa bu durumlarda uyanmayan bebeğiniz için de başparmağınızın yardımı ile çenesini yavaşça yukarıya kaldırarak emme refleksini harekete geçirir ve uyandırmayı başarabilirsiniz.
  3. Kıyafetini ve Bezini Çıkararak Uyandırmak: En eski yeni doğan bebek uyandırma yöntemi Bebeğinizin bezini ya da kıyafetlerini değiştirmek uyanmasına yardımcı olacaktır.
  4. Şarkı Söyleyerek veya Konuşarak Uyandırmak: Duyuşsal organları gelişen bebeğinizin, sesinizi duyduğunda uyanması gerçekleşebilir. Bu nedenle bebeğinizi uyandırmak için onunla konuşabilir veya ona şarkılar söyleyebilirsiniz.
  5. Islak Bezle Vücudunu Silerek Uyandırmak: Islak ya da nemli bir bez aracılığı ile bebeğinizin vücudunu silmek de yeni doğan bebeği uyandırmak için kullanılan yöntemlerden Islak bezin bebeğin vücuduna temas etmesi banyo hissi oluşturacağı için kolayca uyanmasını sağlayacaktır. Önemli olan çok soğuk bir bez kullanmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü yeni doğan bebeği uyandırmak isterken hasta edebilirsiniz.