close
close

16 Ocak 2021

7506

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Yumurta çatlatma işlemi nedir? Yumurta çatlama iğnesi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yumurta çatlatma iğnesi sonrasında ne zaman ilişkiye girilir? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız yumurta çatlatma iğnesi sonrası cinsel ilişki başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Yumurta Çatlatma İğnesi Sonrası Cinsel İlişki

Yumurta Çatlatma İğnesi Sonrası Cinsel İlişki

Birçok aile evlilik sonrası doğal yoldan çocuk sahibi olurken, kimi ailelerde bazı sorunlar yaşanabilir. Kadın ve erkekte oluşan hormonsal sorunlardan ya da daha farklı sebeplerden dolayı, çiftler doğal yollardan çocuk sahibi olamaz. Bunun için sağlık alanında pek çok değişik yöntemlerle çocuk sahibi olabilmenin yolları vardır.  Günümüzde en sık kullanılan yöntemlerin başında da tüp bebek tedavisi ve aşılama yöntemi gelir. Bu yazımızın içeriğinde de yumurtalarında çatlama sorunu yaşayan ve aşılama yöntemini kullanan anne adaylarımız için bilgilendirme yapacağız. Aynı zamanda yumurta çatlatma iğnesi kullanan kadınların en sık sorduğu sorulardan biri olan ‘Yumurta çatlatma iğnesi sonrası cinsel ilişki olur mu?’ sorusunu cevaplandıracağız.

Yumurta Çatlatma İşleminin Detayları

Öncelikle çatlama iğnesi kullanan kadınlar tarafından sorulan ve çok sık karşılaştığımız sorumuzu cevaplandıralım. Yumurta çatlatma iğnesini çok küçük ve kolay bir müdahale ile ve genellikle tüp bebek tedavisinde uygulanır. Eğer anne adayımızın, hamile kalamama sebepleri arasında kısırlık yoksa yumurta çatlatma iğnesini kullandıktan sonra hem doğal yollarla hem de tüp bebek yöntemiyle hamile kalabilir. Bu süreçlerde yaşanacak cinsel ilişkinin de kontrollü gerçekleştirilmesi gerekir.

Örneğin, normal yoldan hamile kalınması için yumurta çatlatma iğnesini yöntemini kullanan anne adayı, yöntemin uygulanmasından bir iki gün önce cinsel ilişki yaşamalıdır. Elbette çocuk sahibi olmak için korunmasız ve doğal yollardan cinsel ilişki olmalıdır. Aynı şekilde yumurta çatlatma iğnesi uygulandıktan sonra da birkaç gün korunmasız cinsel ilişki gerçekleştirilmeli.  Yumurta çatlatma iğnesi öncesi ve sonrası gerçekleştirilen cinsel ilişkiler, doğal yoldan hamile kalma şansını arttıracaktır. Bir diğer alternatif olan tüp bebek tedavisi içinse, yumurta çatlatma iğnesinden sonra cinsel ilişkinin gerçekleşip, gerçekleşmeyeceğine de doktorunuzun karar vermesi gerekmektedir. Eğer cinsel ilişki yaşanmalı ise yine doktorunuzun belirttiği gün sayısı kadar geçerli olmalıdır.

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir?

Tüp bebek tedavisi olmaya karar vermiş ve yumurtalarında çatlama sorunu olan anne adayları için yumurta çatlatma iğnesi kullanılır. Peki, yumurta çatlatma iğnesi nedir?

Kadınların üreme organlarından biri olan yumurtalıklarda yer alan yumurtalar belli bir olgunluğa ulaştığında LH hormonun salgılanmasıyla çatlarlar. Yumurtaların çatlamasını sağlayan LH hormonu ise hipofiz bezinden doğal olarak salgılanır. Çocuk sahibi olmak isteyen infertilite hastaları içinse dışarıdan enjeksiyon edilen HCG hormonu ile yumurtaların çatlaması sağlanır. Enjektörle vücuda verilen HCG hormonu ise hipofiz bezinin salgıladığı LH hormonunu taklit eder. Taklit edilen LH hormonunun sayesinde de yumurtaların çatlaması gerçekleşir. Yani özetle, çatlama iğnesi özellikle Polikistik Over Sendromu yaşayan ve de düzenli olarak yumurtaları çatlamayan kadınlarda, yumurtalarının çatlaması için kullanılan ve vücuda HCG hormonunu enjekte eden bir iğnedir. Ayrıca, tüp bebek tedavisinde ve de aşılama yönteminde düzenli yumurta çatlaması için uygulanır.  Bu yöntemden sonra ne zaman tuvalet ihtiyacınızı ne zaman duş ihtiyacınızı karşılayacağınızı bilmekte önemlidir. Böyle bir uygulama sonrasında dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alırken bu konuda daha fazla bilgi almak için tüp bebek transfer sonrası tuvalet başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.