close
close

12 Şubat 2021

278

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Yumurta donasyonu nasıl gerçekleştirilir? Yumurta donasyonu ne zaman yapılır? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız yumurta donasyonu başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Yumurta Donasyonu

Yumurta Donasyonu

Hamile kalmak isteyen anne adaylarının tercih ettiği pek çok yöntem vardır. Hamile kalmak için doktor tedavisine başvurulduğunda ise genellikle hamile kalmanın önündeki engel dikkate alınarak gerekli tedavi uygulanır. Tüp bebek yöntemlerinden biri olan yumurta donasyonu da birçok ailenin bebek beklentisine karşılık vermektedir.  Daha detaylı açıklamak gerekirse:

Yumurta donasyonu, yumurtlama durumunda sorun olan ya da yumurtlama özelliği önceki dönemlerine göre daha az çalışan veya hiç çalışmayan menopoz döneminde olan kadınların yumurtalarının yerine doğurganlığı yüksek ve sağlıklı bir başka kadının yumurtalarının bağışlanmasıdır. Yumurtalıkları hariç diğer tüm üreme organları sağlıklı olan fakat yumurtlama fonksiyonları yeteri kadar çalışmayan kadınlar hamile kalmak için ihtiyacı olan yumurtaların yerine sağlıklı bir kadının bağışladığı yumurtaları kullanarak çocuk sahibi olabilir. Dışarıdan bağışlanan yumurtalar kadının kendi eşinin spermi ile döllenerek hamile kalınır.

Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır?

Yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavisi benzer özellikler gösterir. Aralarındaki tek fark ise tüp bebekte döllenmesi için anne adayının kendi yumurtaları kullanılırken yumurta donasyonunda bir başka kadının yumurtalıkları kullanılarak döllenme yapılır.

Anne adayının değil de bir başka kadının yumurta bağışı yapması da tedavinin yumurta sahibi kadına uygulanmasını gerektirir. Yani tüp bebek işleminde yumurtaların geliştirilmesi ve döllenmenin sağlanması için hamile kalması planlanan annenin yumurtalıklarına geliştirici ilaçlar verilmektedir. Fakat yumurta donasyonunda yumurtalar bir başka kadından alındığı için geliştirici ilaçlar yumurtaların sahibi olan kadına uygulanır. Hamile kalacak olan kadına ise yumurta donasyonu tedavisinde rahim iç zarının hamileliğe hazırlanması için gerekli ilaçlar verilir.

Yumurta Donörü Kimdir?

Yumurta donasyonunda kullanılması için gerekli olan yumurtaları anne adayına bağışlayan kişiye yumurta donörü denir.  Yumurta donörü anonim ve non-anonim olarak yumurtalarını bağışlayacağı aile ile iki şekilde iletişim kurabilir. 

Anonim yumurta donörü aile ile birbirini hiç tanımamaktadır. Kişisel bilgiler gizlidir. Fakat ailenin genetik bilgi sahibi olması için yumurta donörünün, fiziksel özelliği, psikolojik durumu ve tıbbi özellikleri aile ile paylaşılır.

Non-anonim yumurta donörü ise aile ile tanışmaktadır. Ya önceden tanınarak bağış yapılır ya da hastane ortamında tanıştırılır.

Yumurta Donörü Olmak İçin Gereken Özellikler

 • Öncelikle yumurta donörü olmak isteyen kişilere:
  • Enfeksiyon hastalıkları testleri
  • Genetik hastalık taramaları yapılır ve bu testlerden olumlu sonuçlar alınan kişiler tercih edilir.
 • Yumurta donörleri 20-30 yaş arası sağlıklı kadınlar arasından seçilir.
 • Özellikle daha önce çocuk doğurmuş kadınlardan yumurta alınması tercih edilir.
 • Aile geçmişinde özellikle genetik, kalıtsal rahatsızlıklar ve zekâ geriliği gibi problemlerin olmaması gerekir.
 • Uyuşturucu gibi maddeleri kullanmamalıdır.
 • Belirlenen boy, kilo endeksi ile uyumlu olmalıdır.
 • Yapılan testlerin sonucunda bulaşıcı hastalık taşımaması da önemlidir.
 • Daha öncesinde yaşanan ya da halen devam eden psikolojik sorunlar olmamalıdır.